Wyświetlono posty wyszukane dla frazy: glony nitkowe

Temat: jak nawozic? glony nitkowe - juz nie mam pomysłów- A JEDNAK!
To normalne, że fosfor zużywa się szybciej niż azot. Proporcje pomiędzy związkami min. w akwarium i proporcje między minerałami w nawozie to 2 różne sprawy. Należy przy nawożeniu wziąść pod uwagę podłoże (temat rzeka) i szybkość pobierania zw min. przez rośliny oraz zwrot minerałów wraz z rozkładem zw. organicznych (tu ważne jest przemieszczanie się zw. min. w roślinie. Przy zwalczaniu glonów bardzo ważna jest filtracja. Można też skrócić (lub podzielić) czas oświetlenia (przypuszczam, że większość roślin będzie dobrze wyglądała nawet przy 6 godz. oświetlenia). Jeśli chcesz zastąpić glony nitkowate sinicami lub pyłem to wystarczy dawać dużo więcej fosforu (kiedyś próbowałem w miarę świeżymw i słabo filtrowanym akwarium utrzymać równowagę między sinicami i glonami nitkowatymi poprzez dodawanie fosforu). Gdy pojawiały się ślady sinic, to zmniejszałem nawożenie P i rzadziej podmienałem wodę lub dodawałem nieznaczne ilości N. Prawidłowe Proporcje N do P zależą od wielu czynników (np. gatunek rośliny, wielkość i częstość podmiany wody itp). Wahają się one pomiędzy 10 do 1, a 10 do 4. Przy bardzo dużych stężeniach potasu glony również się wycofują. Niestety niektóre rośliny wtedy marnieją. Glony nitkowate lubią też duże stężenia mikroelementów.

Temat: Oświetlenie 0,72W, CO2 + nawożenie?!
Widać, że glony nitkowate lekko się powiększyły, ale nie w długości tylko w ilości. Przy tych które już były nie zauważyłem wzrostu. Wczoraj próbowałem zebrać je z liści, ale bardzo trudno schodzą... i zostały.
Pojawiło mi się jeszcze sporo okrzemek oraz na przedniej szybki glony kropkowate (chyba zielenica).
Zwiększyłęm odświetlenie do 10h. Mam nadzieję, że już niedługo wszytkie glony znikną.

Zastanawiam się nad całkowitym zaciemniem akwarium. Co prawda było 2 tygdonie zaciemnione na 6 dni i praktycznie wszytki glony zniknęły, ale przez moją zaniedbanie znowu wróciły ponieważ nie dodałem NO3 i poziom wynosił 0.

Podaję RoslineX w ilość 0,3-0,4ml dziennie. Może wogole zaprzestać narazie podawania go?

Mam jeszcze pytanie, czy poziom PO4 mogę regulować za pomocą PG MACRO?

====================================|
P.S. Czy te glony nitkowate to sinica czy zielenica?!
====================================|

Temat: Jak walczyć z tym oto glonem ???
Związki azotu nie można utożsamiać z organiką (związki węgla). Mamy różne zwiąki N (organiczne, jony amonowe, azotany) i różnie one wpływają na sinice. Na szybszy rozwój sinic wpływa oprócz organiki przede wszystkim fosfor. Dodając N (z zerowego stężenia) przyśpieszymy czasowo rozwój sinic, ale tylko do tego czasu, aż nie wyczerpią P. Jeśli do ustabilizowanego akwarium dodamy dużą dawkę P to pojawią się sinice, jeśli N to pojawią się glony nitkowate. Zarówno sinice jak i glony nitkowate utrzymują się jeszcze dość długo po tym jak sprzyjający im makroelement osiągnie wartość zerową, ale postępując konsekwentnie i nie nawożąc P przesuniemy równowagę na korzyść nitkowatych. Niestety nie możemy też zaprzestać w silnie oświetlonych akwariach nawożenia N i P, bo po pewnym czasie (gdy w akwarium nie będzie prawie w ogóle glonów) rośliny zaczną się rozpadać, co w konsekwencji doprowadzi do masowego rozwoju glonów przy zerowym N i P.Temat: Pomocy glony nitkowate + zakwit wody.
witam,
mam pewien problem z glonami nitkowatymi i zakwitem wody, czytałem różne posty na ten temat ale ile postów tyle różnych porad, nie wiem co jest przyczyną tych glonów i jak je zwalczyć. Może dane mojego zbiornika nasuną komuś jakiś pomysł jak z tym walczyć.

Akwa 300L brutto jest to nowy zbiornik ok. 3 tyg.
oświetlenie 12h, świetlówki T8 2x30 W standart z pokrywy wromak plus Swietlówki T5 1x39W Sylvania Aquastar 10000K, 1x39 W Philips Master TL5 HO 6500K
Woda w akwarium
temp: 26 oC
Ph - 6,8 (Test JBL)
Kh - 5 (JBL)
GH - 8 (JBL)
Nh4 - 0 (Sera)
No2 - 0 (Sera)
No3 - 0 (Tetra)
Po4 - 0 (Sera)
Fe - 0,1 mg/l (Tetra)
Fauna:
6x razbora klinowa
4x Pielęgniczka żółta
3x Kosiarka
6x otosek
Co2 z butli wysokociśnieniowej 2b/sek
Roślin sporo, na początku rosły i świetnie bąbelkowały
Problem pojawił się po dodaniu nawozu tetra Planta min najpierw pojawiły się glony nitkowate a potem zakwit i w tym upatruję przyczynę ale sam nie wiem. Po zakwicie rośliny tak jakby przystopowały i już tak nie bąbelkują.
Proszę o pomoc i dzięki za szybkie odpowiedzi.Temat: sposób na nitki
Witam wszystkich. Z racji ze to mój pierwszy wpis na forum pozwolę sobie najpierw wszystkich przywitać. Mam pytanie czy ktoś ma doświadczenie z glonami nitkowymi i krewetkami Red Cherry. Czy krewetki te gustują w tych glonach? Mam 2 akwaria - jedno 56 litrowe z rybami i krewetkami (nie mam w nim problemów z glonami) i drugie 27 litrowe założone tydzień temu, przeznaczone na krewetkarium, zlokalizowane bliżej okna przez około 0,5h na dobę jest bezpośrednie działanie słońca (stąd problem z glonami). Chciałem by woda w tym akwarium nieco dojrzała zanim wpuszczę do niego krewetki, na razie stoi puste. Mam w związku z tym pytanie - czy zastosować kurację chemiczną tak jak była mowa w tym poście czy po prostu wpuścić krewetki a one poradzą sobie z glonami nitkowymi. Obecnie dodałem KNO3, K2HPO4, i zaciemniłem akwarium.Temat: Aquaacid, a glony..?
Witam wszystkich.
Drodzy akwaryści mam do was pytanie dotyczące glonów nitkowych i Aquaacid firmy Zoolek.
Używałem tego preparatu do zakwaszania wody kranowej,i ciągle miałem problem z glonami nitkowymi.
Nie wiem czy to ma jakis związek ale podobno te preparaty mają w składzie sporo fosforu.
Może ktoś z was używał tego ,może ktoś zna skład chemiczny bo niestety na opakowaniu nie ma.Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie z Aquaacid to bylo by spoko żeby coś dodał od siebieTemat: glony nitkowate w 3 tyg. akwarium :-(
Witam, ja mam akwarium 300l netto i tez mam wysokosc akwarium ok 60cm. Z wysokoscią to troche dorzucilem wiecej podłoza, wiec wysykosc do dna spadła, z przodu akwarium ok 8cm zwiru a z tylu ok 12cm. Problem polegał na tym ze w oryginalnej pokrywie byly tylko 2 swietlowki 30W wiec musialem zmienic oswietlenie. Zainwestowalem w T5, polecam, malo miejsca zajmują i mozna duzo ich upchać, takze z 2x30W oryginalnie mam teraz 210W co stanowi 0,7W/litr. Po zapaleniu pierwszy raz swiatła rosliny wystrzelily jak z procy ale pojawily sie takze glony nitkowate. Wybieralem je szczoteczką do zębów az w koncu zasłoniłem na 4-5dni akwarium i po tym czasie podmienilem wodę bo nitki plywaly po calym akwarium takze w ten sposob pozbyłem sie ok 90% glonów, widocznie juz miały dosyć moich tortur. Rosliny tez rosły choc nie miały swiatla.
Oto moj zestaw swiateł:
2x39W T5 Sylwania Aquastar
2x39W T5 Sylwania Luxline Plus
1x24W T5 Sylwania Aquastar
1x24W T5 Sylwania Grolux
kupiłem je na http://www.aqva-light.pl wraz ze statecznikami elektroniczymi, koszt troche duzy ale warto.Temat: Jak się pozbyć tych pieprzo..... azotanów!!!!!
Jeśli to glony nitkowate i masz same żyworódki to ogranicz karmienie ryb do 1-2 razy w tygodniu, tak, aby ryby zjadły pokarm zanim zatonie. Nie liczę na to, że ryby zjedzą glony, ale mam nadzieję, że wraz z pokarmem do akwarium dostanie się mniej azotanów. Kiedyś przy dużo mniejszej obsadzie żyworódek niż w Twoim przypadku nie karmiłem ich prawie w ogóle przez szereg miesięcy, a one powiększały swoją liczebność do około 15-20 szt. dorosłych osobników na 100 litrów wody. Przy silnie zmniejszonym karmieniu ryb należy je karmić bardziej wartościowym pokarmem. Jeśli pod wpływem zmian w nawożeniu (np. po dodaniu fosforu) pojawią się sinice to przywróć normalne karmienie ryb, bo inaczej zatrują się one sinicami. Jeszcze bardziej od żyworódek na zatrucia sinicami są podatne glonojady. Jak na żyworódki masz za miękką wodę i możesz mieć kłopoty z ich zdrowiem (np. pleśniawka u molinezji) i rozmnażaniem (wszystkie gatunki przy nieco niższej twardości). Natomiast dla większości roślin twardość wody jest odpowiednia. Glony nitkowate pojawiają się często jako następny element suksesji po sinicach w akwariach o nieco mniej rozchwianej równowadze niż w przypadku sinic. Słabiej się rozmnażają, ale niestety są trudniejsze do zwalczenia, bo nie można je zwalczyć erytromycyną (dla porównania sinice potrafią zniszczyć wszystkie rosliny w ciągu kilku dni). Glonom nitkowatym sprzyja zbyt duża zawartość związków organicznych w podłożu i w wodzie.Temat: 240 litrowy poligon doświadczalny.
Minęło trochę czasu. Baniaczek się zmienił.
Z góry przepraszam za fatalną jakość fotek.
Generalnie przez dłuższy okres szło słabo. Rośliny stały w miejscu dopóki nie zacząłem się bawić nawozami. Jestem aktualnie po kilku mniej lub bardziej udanych próbach. Efektem jest przyrost roślin i glony nitkowate (te już były przed nawozami więc nie jestem pewien czy to ta przyczyna) Jakby ktoś wiedział jak się pozbyć tego świństwa to proszę o radę.
Fauna to około 300 krewetek white perl i red chery, razbora dwuplamista i pielęgniczki Ramireza.
Najbardziej palące problemy to:
- Glony nitkowate
- Rotala green i Heteranthea rośnie słabo a jeżeli już to na boki.Temat: jak nawozic? glony nitkowe - juz nie mam pomysłów- A JEDNAK!
moje amano omijały szerokim łukiem wszystkie dlugie glony nitkowate. Raz zaobserwowałem jak jedna próbuje podejść do tego paskudztwa, ale tylko pomemlała i chwilę później wypluła ...parę dni później koniec CO2 w butli - szybki wzrost ph i krewcie poszły do krainy wiecznej szczęśliwościTemat: Porady ogólne
Witam.kulajson
Zacznijmy od glonów - te glony które opisałeś to glony nitkowate / główną przyczyną powstawania jest zbyt duże stężenie mikro - przy małym NO3 / Stosując Symfonię złotą powinieneś dodatkowo dodawać makro / przedewszystkim azot i potas oraz fosfor/ robione z soli KNO3 , K2SO4 , KH2PO4 . Przestań podawać narazie SZ i skup się na makro / NO3 10 - PO4 0,3-0,5 - K 20ppm / Zrób podmiany wody 2x w tygodniu 30% / później regularnie co tydzień 20% / Światło masz silne / jak do holendra / i myślę że masz braki CO2 / bimbrownia może być za słaba /. Generalnie zasadą jest - większa moc światła , większe zapotrzebowanie na nawozy / szczególnie makro / i więcej CO2 / pH w granicach 6,8 / Woda z RO jest nieodzowna do mieszania z kranówą , aby uzyskać odpowiednią wartośc GH i KH . Swoją drogą powinieneś podać parametry wody . Testy paskowe o których piszesz są mało dokładne / lepsze są kropelkowe / Ten proszek który rozsypują akwaryści pod żwir to rozkruszone tabletki bakterii nitryfikacyjnych np. TETRA BACTOZYM w celu przyspieszenia biogradacji podłoża / daje się również do filtra /Temat: Glony nitkowe - epidemia
[quote="Krzysztof K."]Witam,

Kilka tygodni temu nastąpiła inwazja glonów nitkowych!
Akwa - 75 litrów
ph - 6.5
kh - 3
gh - 5
no3 - 10
po4 0.1
fe - 0.1

gh podnieś do 7, kh do 4, wyjmij jak najwięcej nitek.
Nie nawoź niczym ( co2 tylko w dzień ) do czasu kiedy nitki nie zaczną ustepować.
Zmiejsz oświetlenie do 1x36 w przez 3-4 dni po 5 godzin na dzień.

Jeśli nitki wyraźnie zaczną ustępować zacznij nawozić nawozem mikroelementowym z żelazem (nie podawaj nigdy Fe osobno) i utrzymuj poziom Fe 0,1-0,25.
Oświetlaj zbiornik 1x36 w 6 godzin i następne 4 godziny 2x36.
Podmiany wody 30% 1 raz w tygodniu.
Zakładam oczywiście, że świetlówki masz odpowiednie i nie zużyte bo jeżeli nie to tu szukaj problemu.Temat: glony jakie to są i jak je zwalczyć?

1)Co to są za glony? Najlepiej daj fotkę by nie popełnić błędu.Najprawdopodobniej masz tz.glony nitkowate.Tu masz co nie co o nich http://www.holendry.repub...kuly/glony.htmlTemat: Info o rybce

Przecież tego nie ryby mają czyścić akwarium tylko my.

No dokładnie. Zbrojniki czy otosy to tylko swego rodzaju 'dodatek'. Jeśli masz dużo glonów w akwarium sam próbuj je zwalczać, regularnie je usuwając. To, co zostawisz, jest pożywieniem dla glonożerców.
Do pomocy w walce z glonami mogę Ci polecić jedynie otoski (zielenice, okrzemki), kosiarki (glony nitkowate), ślimak neritinia (dobra na glony, ale trzeba ją jeszcze dodatkowo dokarmiać). Ta ryba, której nazwę podajesz, jest z rodziny zbrojników, popularnie zwanych glonojadami. Jednak ich skuteczność w walce z glonami jest dla mnie wątpliwa :]Temat: Anubias i glony.
Kosiarki jedzą glony nitkowate. Ja mam anubiasy, jak można sprawdzić na zdjęciach mojego zbiornika wcale nie są porośnięte glonami, zawdzięczam to równowadze biologicznej i przede wszystkim neritinom, które mogą usunąć nawet czarne glony z korzeni i kamienie, nie ma skuteczniejszego sposobu na glony.Temat: Glony na wglebce.

Są to glony nitkowate. Aby się ich pozbyć polecam naturalne sposoby takie jek: CO2, podmiany wody i krótszy czas naświetlania akwarium do czasu, do kiedy glony nie znikną. Nie używaj środków chemicznych. One tylko pogorszą sprawę. Najpierw usuną glony, ale później te moga pojawic się ze zdwojoną siłą.

Ta metoda może pomóc ale może długo potrwać
Zacznij powoli nawozić mikro i sprawdz czy nie masz jakichś niedoborów w makro (NPK)

pozdroTemat: Jak się pozbyć tych pieprzo..... azotanów!!!!!
Spróbuj do filtra dać zeolit, bo podobno pochłania fosforany i azotany, ja mam go w filtrze i jest bardzo czysto, jedyny problem to tak jak u ciebie glony nitkowate, ale zauważyłem że rosną one tam gdzie jest duży prąd wody (więc może to jest przyczyną). Zeolit można kupić w ogrodniczych sklepach lub na giełgach akwarystycznych. Tylko nie przesadź z zeolitem bo może być przyczyną zbyt małej ilości azotanów (ale pewny nie jestem). Zobacz: http://www.holenderskie.p...opic.php?t=9186

http://www.republika.pl/g...body_glony.html
temat:Ciemne "brody" na roślinach

Powodzenia i mam nadzieje że ci się uda
Pozdro!!
KrauzTemat: Glony nitkowate :(
witam wszystkich , mam problem z glonami , akwarium "żyje" już długo , bo od maja , na początku myślałem ,że będzie to moje 1 udane akwarium ... myliłem się .
Glony które widzicie były od zawsze w tym akwrium , ale teraz to już szaleją i zjadły mi całego małego henia (tak to on jest pod tym "dywanem" z glonów) , wszystko zaczęło się gdy jakieś 4/5 tygodni temu zakupiłem butle co2 i podłączyłem ją ...
Akwarium 37l brutto
30W ośw.
tww.12
Ph.7,2
no3 - 5
podaję sporadycznie Ferro + i classic Aqua artu , rozsadze henia jeszcze raz i zobaczymy co będzie ... niestety mam teraz mało czasu i pewnie to też jest przy czyną ,że akwarium troche podupadło :/
Obsada to tylko krewetki .
pomóżcie coś i z góry dzięki ,
pozdrawiam

Temat: Glony na wglebce.
Są to glony nitkowate. Aby się ich pozbyć polecam naturalne sposoby takie jek: CO2, podmiany wody i krótszy czas naświetlania akwarium do czasu, do kiedy glony nie znikną. Nie używaj środków chemicznych. One tylko pogorszą sprawę. Najpierw usuną glony, ale później te moga pojawic się ze zdwojoną siłą.Temat: Glony nitkowate wyrastają z dna
Cześć,

Jakiś czas temu (ok. 4 mieś) miałem w akwa potężny problem z glonami nitkowatymi i zastosowałem zaciemnienie i podmiane wody. Pomogło ale wszystkie glony opadły w dno. Potem przykryłem to warstwą nowego żwiru.

Aktualnie nie mam dżych problemów z glonami ale wyrastają mi nitki ze żwirku...
Czy to może być związane z przeszłą klęską? Czy muszę robić restart, czy to kiedyś samo zginie?Temat: Może głupie pytanie

Czy podając CO2 można ograniczyć rozwój glonów nitkowych i zielenic?

Podając CO2 zwiększasz szybkość wzrostu roślin (zakładając że jego brak jest czynnikiem ograniczającym, a nie np. światło). W związku z tym rośliny pobierają więcej makro i mikroelementów z wody powodując, że dla glonów stają się one mniej dostępne. Z podawaniem CO2 wiąże się również zakwaszenie wody - spadek pH. W kwaśnym środowisku rośliny wyższe lepiej sobie radzą od glonów, które preferują wodę o odczynie zasadowym. Tak więc podawanie CO2 może stworzyć warunki w których wzrost glonów zostanie zatrzymany.Temat: glony
Mam problem z glonami zielonymi które zaczeły sie pokazywać na szybie postaci kropek i na starych liściach roślin.
W moim akwarium też występują małe jeszcze ilości glonów nitkowych (krasnostawów).
Nie jest jeszcze tragicznie, ale chciał bym temu przeciwdziałac.

Mam akwarium o wymiarach 60 ługość, 23 szerokość, 35 wysokość(ok 55litrów);
Światlo: flora glon 15 W, jarzeniówka 13W, żarówka energooszczędna 18 - świeci 12 godzin dziennie;
Nawoże z CO2 za pomocą bimbrowni(do fitra aquael FZN 1) całY czas dzień i w nocy;
Testy wykonuje za pomocą testów ZOOLEK
Ph 6,8-7,2
Wode mieszam z wodą destylowaną raz w tygodniu 10 litrów
TWO- 13(była 24)
TWW- 8 (była 18)
NO2- Nie mierzalne
NO3- Nie mierzalne(MOŻE MIĘDZY 0-5)
Filtr aquael FZN 1(wkłady: karmezyt, gąbka, torf), ruch powierzchni wody ograniczony do minimum (woda prawie stoi że czasam robi sie delikatny kożuch)
Nawożenie: tetra plant min -raz dziennie 2 ml, raz w tygodniu pokon przeciwko chlorozie - 1ml po podmianie wody, kulki z gliny pod wiekszymi roślinami, tabletki sera co dwalub trzy tygodnie.
Obsada roślin ok 50%-60% akwarium
Ryby : 4 ramirezy , 8 neonów, 5 titeya(brzanka smukła),dwie krewetki filtrujące, duży glonojad i dwa małe , dwa kiryski,dwie małe kosiarki, para gupików;
Mam jeszcze jedno pytanie
Na moczarce pojawił sie biały nalot (proszek) można go sciągnąć palcem i zaczyna porastać zieloną pajęczyną czyli glonem.
Prosze o porade na temat tych glonów co jest nie tak w moim akwarium jak z tym mam wałczyćTemat: Inwazja glonów nitkowatych :-(
Witam,

założyłem baniaczek około 3 tygodni temu. Na razie zostały posadzone same roślinki, z obsadą rybek postanowiłem wyczekać 4 tygodnie od załozenia zbiornika. Oświetlenie HQI, PH:6,5 , nawożenie CO2. W filtrze jest wkład ceramiczny, gąbki i woreczek torfu, zaszczepiłem bakterie. Woda się ładnie wykrystalizowała. Po 3 tygodniach w ciągu 2 dni wodę opanowały zielone glony nitkowate. Pojawiły się nagle, w strasznych ilościach, woda niemal przypominała galaretkę ........
Usunąłem ręcznie na ile się dało większość glonów i założyłem lampę UV. Niestety to nie wiele pomogło i glonów przybywa. Nie rosną już w takim tempie jak wcześniej ale jednak. Czy zastosować jeszcze jakąś chemię wspomagająco?

pzdr
LeszekTemat: czarne nitkowe glony na roslinach
Witam panstwa
JAk w temacie, z tym ze sa prawie na kazdej roslinie, czarne wloski tworzace miejscami dywan, 5 dni ciemnoosci egipskich nie pomogly, glony powrocily ze zwiększoną siłą, podmieniam wode co tydzien, nie nawoze od miesiąca, tak jak kiedys nie mialem glonow zadnych tak teraz mam caly baniak, zastosowalem preparat algetten firmy tetra w tabletkach, zmienilem pręd filtra w deszczownie, nie widze rezultatów, parametry wody w normie, jestem gotowy na mocną chemie, pytanie tylko jaką, potrzebuje dobrego srodka na glony i niegroźnego dla moich ryb, szczegulnie dla sumikow szklistych.Temat: Rodzaj glonów a niedobory/nadmiary konkretnych pierwiastków
Jednak jakieś prawidłowości są. Może trudne do uchwycenia, jeśli zajmujemy się akwarystyką jako hobby, ale część kolegów to profesjonaliści sądząc po wiedzy, jaką prezentują na forum. Mnie rośliny w akwarium zafascynowały od niedawna, ale niektóre spostrzeżenia narzucają się same jak choćby większe prawdopodobieństwo wystąpienia sinic w przenawożonym zbiorniku z niedostatkiem azotu lub glonów nitkowatych przy braku fosforu. Z tym fosforem nie jestem pewna, ale u mnie tak to wyglądało, po dodaniu fosforanu potasu wystarczyło tydzień żeby zniknęły, na pewno nie pomógł potas, bo podawany w innej formie pogarszał tylko sytuacje jeszcze bardziej. Chociaż na ich miejsce wskoczyły jakieś zielenice porastające szyby, ale glony nitkowate zniknęły. Być może to wnioski idące zbyt daleko, moje doświadczenie jest jeszcze mizerne, ale nie chce mi się wierzyć, że niektórzy z was nie zaobserwowali jakichś prawidłowości dotyczące chociażby większego prawdopodobieństwa wystąpienia glonów w pewnych sytuacjach.Temat: oświetlenie a glony, która wersję proponujecie...
Gdzieś czytałam ,że kompromisem w sprawie oświetlenia może być taka metoda.
Kiedy w ciągu dnia jest światło dzienne to można zrobić przerwę 2 godzinną w oświetleniu akwa. Kuzyni mieli nitkowate glony i poradziłam im taką opcję. Po miesiącu glony zniknęły.
Może zaproś do swojego akwa rybki o nazwie kosiarki i lub otoski. Powinny rozprawić się z glonami.Temat: Rośliny brązowieją i marnieją ale rosną. Prośba o pomoc :(

...Dziwne także jest to, że wogóle nie spada mi fosfor...

no wlasnie nie dziwne, obserwowalem u siebie kilkukrotnie zahamowanie wzrostu i pojawianie sie glonow przy niedoborze azotu (5 ppm) podnosilem zawartosc do 10 i wszystko ruszalo wlacznie z ustapieniem glonow oczywiscie przy PO4 = 1 ppm (przy czym mam ok 1 w/l)


... przy jakich stężeniach NO3 i PO4 pojawiają się glony nitkowate i jak do glonw nitkowaych, mają sie niedobory i nadmiary mikro - czy da się to jakoś usustematyzować.

niestety obawiam sie ze z usystematyzowaniem bedzie klopot , podstawa wydaje sie byc porzadny nawoz mikro i stosunek NPK 10 1 20, ale waznym makro jest tez Mg, oczywiscie przy swietle pow. 0,5 w/l i co2 20-30ppm

pozdrawiam robertTemat: Kosiarki kontra glony: czy rzeczywiście dają efekty?
U mnie kosiarki szaleja... tzn. jak mają trochę mniej pokarmu, to zaczynją przeczesywać akwa w poszukiwaniu czagoś jadalnego. Niestety glony nitkowate znikają razem z mchem jawajskim. Jest on wyrywany i wciąga go filtr (albo osiedla się gdzieś w innym miejscu)
W każdym razie glony znikajaTemat: 250l - Paweł Garyga

Witam
Akwarium ładne, jak na rośliny nie wspomagane nawozami to wyglądają naprawdę super, choć diplis diandra powinna być czerwonawa i te glony (sinice , zielenice ) w blyxie japonice i marsile'i hirsu'cie rozumiem że to resztki po dawnych problemach


Piotrze dziękuję za opinię. W istocie didiplis jest u mnie zielona i spowodowane jest to przedewszystkim byle jakim oświetleniem, stąd moje marzenie o HQI, ale kasy brak. Natomiast w blyxie i marsylei faktycznie pozostają resztki glonów, lecz są to glony nitkowate, które powoli, powoli ustępują. Nawiasem mówiąc kiedyś miałem sinice ale poradziłem sobie z nimi przy pomocy antybiotyków ( jesli ktoś jest zainteresowany recepturą to chętnie ją podam ).Pozdrawiam.Temat: Kosiarki kontra glony: czy rzeczywiście dają efekty?
Moje kosiarki wytępiły całkowicie glony nitkowate, natomiast mech zostawiły w spokoju. Chyba glony są ich przysmakiem, bo co jakiś czas podrzucam im do oczyszczenia roślinki z małego akwarium - wprost się na nie rzucają. Oczywiście zwykłym jedzonkiem też nie pogardzą. Niemniej podoba mi się ich hobbyTemat: Stosunek mikro do makro
Jeżeli chodzi o cieńkie zielone nitki to pewnie chodzi o glony nitkowate. One rosną wtedy, gdy mamy nadmiar m. in. fosforu i azotanów, lub ogólny bajzel ze stosunkami mikro i makro elementów. Skupmy się jednak na pierwszym założeniu.
Glony jako organizmy prostsze potrzebują generalnie mniej skomplikowanych porzywek i pięknie nam rosną. Pojawiają się gdy za dużo mamy azotanów/fosforanów, lub gdy dowakujemy je właściwie ale rośliny ich nie wchłaniają, czyli gdy np zachamowany jest wzrost... Należałoby więc znaleźć czynnik ograniczający wzrost, a tym czynnikiem może być wszystko. Od jakiegoś pierwiastka, po CO2 i wiele innych...
Czy po zwiększniu nawożenia nitek będzie mniej czy więcej trudno powiedzieć. Jeżeli czynnik ograniczający będzie w nawozie ilość glonów spadnie. Gdy nie - wzrośnie. Proponuje zwiększyć dawkowanie i zobaczyć co się będzie działo...
Co do Cynku, Niklu i takich tam to na razie nie ma co o tym myśleć... Pierwiastki te stanowią na tyle mały % rośliny, że nie warto o tym myśleć.
I jeszcze jedno. Może o tym wiesz i pisze niepotrzebnie, ale może nie więc:
Jeżeli przepuszcasz wodę przez RO to usuwasz ok 98% pierwiastków 2 i więcej wartościowych i ze 90% 1 wartościowych. Jak pisał Rumcajs, to co stosujesz to tylko uzdatniacz, zamiennik tych jonów, które RO usuwa. Muszą być jony w wodzie bo inaczej słodkowodna ryba w wodzie po RO to trochę jak ryba morska w wodzie słodkiej. Nie radzę sprawdzać... Więc dodając PG micro uzyskujesz efekt zdatnej wody dla ryb (wracasz do etapu wody kranowej, lecz bez niebezpiecznych związków). Teraz trzebaby dodać jakiś nawozik...[/list]Temat: sposób na nitki


Akwarium ma 3 miesiące. Cienkie jasnozielone nitki oplatające rośliny do 5-6-cm.
Filtracja to ceramika, keramzyt i gąbki w TETRA 1200. oraz wewnętrzny Aqua-EL do CO2.
Poziom CO2 jest OK.
Zdjęcie jesne marne, ale coś widać


Jakiś czas temu wygrałem (przynajmniej tak to na razie wygląda) walkę z takimi glonami. Walka była długa, bo trwała kilka miesięcy. Zaczęło się od niewielkiej zmiany aranżacji i zmiany sposobu podawania CO2. Widać, to wystarczyło, by zaburzyć równowagę, no i posypały się glony nitkowate. Próbowałem chyba wszystkiego, jeżeli chodzi o zmiany nawożenia, zaciemnienie, zmiany ilości CO2, restart akwarium, ale nie dawało to trwałej poprawy. Po jakimś czasie zwróciłem uwagę na to, że złoże biologiczne w filtrze (kilkanaście litrów keramzytu) , przez ostatnie 2 lata nie było płukane. I to chyba był klucz do sukcesu, bo po wymianie złoża (teraz jest keramzyt i drobniutko pokruszona lawa) wszystko zaczęło się normować.
Od momentu wymiany wkładów w filtrze (zaszczepiłem je kilkakrotnie bakteriami) przez kilka tygodni inwazja nitek trwała w najlepsze, ale ponieważ skończyły mi się pomysły, postanowiłem utrzymywać dawki nawożenia, przy których rośliny dobrze rosną, wyjmować glony, podmieniać wodę i czekać. Jednak efekty przyszły i to jest chyba najlepsza, rzecz jaka może spotkać akwarystę.
Więc wydaje mi się, że jeżeli piszesz, że rośliny w końcu ruszyły, to może nie warto nic teraz zmieniać, uzbroić się w cierpliwość i robić swoje i pozwolić dojrzeć zbiornbikowi.Temat: Krewetki Amano

Moje krewetki wolą jeść inne rzeczy, niż glony nitkowate a szkoda...
Kosiarki też omijają je z daleka. Otoski nawet nie próbują.
Ponoć Grubowarg zielony zjada nitkowate zielenice, ale sama tej rybki nie mam i nie ręczę. Może ktoś próbował zatrudniać te rybki do wali z zielonymi nitkami?

Witam
Zrób im tydzień głodówki to sobie przypomną ,że glony sie zjada a nie omija z dalekaTemat: wszystko pieknie rosnie poza rotala green i althernathera li
witam

akwa 350l.,
oswietlenie 4*54W T5 (840/865/865) + 2*12W T4. razem 0,7 W/l.
nawozenie: SZ 6ml. dziennie +Fe, NPK - 4-0,4-8 ppm na tydzien podawane w postaci soli potasu,
woda 100% osmoza + PG hydro mineral, podmiana raz w tygodniu 80l. (30 % netto)
CO2 z butli do filtra, Kh=4, CO2 ok. 6,8

wszystko rosnie bardzo szybko. prawie wcale nie ma glonow. duzy heniek ma przyrosty ok. 5cm na tydzien, podobnie umbrosum, szybko rosnie pelia, lisymachia, HC, glosia, aromatica nie wspominajac juz o hetherantherze.
na roslinach nie widac niedoborow, maja piekny intensywny zielony kolor, aromatika pieknie czerwono-bordowa,

natomiast rotala green i althernathera liliacina stoja w miejscu, no prawie :/

moze ktos wie czego brakuje akurat tym roslinom???
kiedys te rosliny rosly mi bardzo szybko, wtedy mialem chaotyczne nawozenie i duzo glonow nitkowych.

watek mojej wygranej walki z glonami jest tutaj:

http://www.holenderskie.p...pic.php?t=12509

pozdrawiamTemat: glony nitkowate w 3 tyg. akwarium :-(
Witam Was, jestem poczatkujaca, mam akwarium od + - 3 tygodni, pisze teraz z pracy wiec wszystkich danych odnosnie parametrow wody nie mam przy sobie, ale ogolnie wydaja sie byc OK. Robie pomiary co drugi dzien. W tej chwili mam tylko roslny w akwarium, pytanie moje tez dodatkowe - kiedy wprowadzic ryby? Postanowilam , ze wtedy kiedy przyjma sie roslinyw akwarium. niby sie przyjely, ale od tygodnia mam nasilajaca sie plage nitek, usowam je recznie, ale nic to nie daje.
Od czego zaczac, co robie zle? Napiszcie prosze, bo to akwarium mogloby byc takie piekne .........normalnie az plakac sie chce......
Z takich rzeczy ktore pamietam to: akwarium ma 240 litrow, filtr kubelkowy Eheima, dolozylam w ponczoszce torf (bo slyszalam , ze moze pomoze na zredukowanie glonow i troszke obnizy pH - ktore mam nota bene troche za wysokie bo 7 - 7,5), mam zestaw do CO 2 Filtusa firmy MHK i codziennie rano dozuje do pozimu jaki powienien byc (do kreski) ,
testy mam firmy JBL: twardosc weglanowa spadla: byla kiedys 7 potem 6 wczoraj bylo 5
poziom zelaza jest OK.
Napiszcie prosze czy pomiar fosforanow jest wazny ?? czy pomiar fosforanow jest wazny ze wzgledu na istnienie glonow????

prosze poradzcie, ja bede uzupelniala brakujace informacje i wkleje zdjecie akwarium
nitki sa b dlugie..., brazowe
pozdrawiam i czekam na wasze rady
kasiaTemat: Chloroza

Tak to prawda że jest tego mało ale napisz jeszcze czy masz glony nitkowate bo one często są objawem nadmiernej obecności Fe.

Glonow mam bardzo mało (prawie wogole) ostanio robilem jednak male sprzatanko i zaglonione stare liscie usunalem - generalnie jeszcze nie mialem wiekszych klopotow z glonami. W tej chwili mam tak jak widac na zdjeciach czyli miejscami malutki zielony meszek na roslinach i jakis krasnoroscik sie trafiTemat: Rośliny a Glony
Mam pytanie dlaczego mimo dobrego oświetlenia rośliny prawie wcale mi nie rosną ,a glony nitkowate zielone w nadmiarze .Akwarium mam od dwóch miesięcy .
Akwarium 300 litrow ( 120x50x50 )
oświetlenie 4x36 W ( 2x 950 philips , 2x auarelle )
nawożenie : planta garnier classic ,ferro activ tropicala
TWO-14 , TWW 10 , ph 7,5
podaje CO 2 ( 1bąbel na sekundę )
zmierzylem NO 3 w granicy O . ( podałem pare razy KNO 3 saletra potasowa i pojawilo się jeszcze więcej zielonych glonów .Rośliny stoją w miejscu ( nie wypuszczają wcale
boki roślin . Nie wiem co dale robić . Nie podoba mi się stosunek TWW do Ph wychodzi za mało CO 2 , ale może się mylę . Bardzo prosze o poradę , będe wdzięczny .
Obsada ryb i roslin umiarkowana .
Pozdrawiam Leszek z Głogowa .

Mój emil : leszekbud@interia.plTemat: Rośliny brązowieją i marnieją ale rosną. Prośba o pomoc :(

według mnie masz za dużo fosforanów przy azotanach = 5
Przy no3 = 5 powinno być 0,5 fosforanów

zerknij na to
http://www.holenderskie.p...pic.php?t=14105

jeżeli masz 1,0 PO4 i 5 No3 to występuje prawdopodobieństwo pojawienia się glonów brunatnych

jak nie możesz zmniejszyć fosforanów zwiększ poziom azotanów dodając kno3

ja w moim baniaczku mam 2,0 fosforanów i ok 20 azotanónów glony odpuściły

oczywiście aby wszystko grało musisz mieć nawóz podstawowy zawierający FE i inne mikroelementy.


W związku z tą wypowiedzią mam pytanie: przy jakich stężeniach NO3 i PO4 pojawiają się glony nitkowate i jak do glonw nitkowaych, mają sie niedobory i nadmiary mikro - czy da się to jakoś usustematyzować.
Pozdrawiam wszystkich.Temat: glony szaleją -zielenice -atak w nowym zbiorniku
Krótkie nitkowate glony masz prawdopodobnie przez rozkładający się torf. Pojawiają się one przy niezbyt sprawnej filtracji i często gdy w wodzie występują mierzalne ilości jonów amonowych. Moje rady nie zawsze są możliwe do zastosowania, ale polecam częste czyszczenie gęstego filtra mechanicznego z dużym pradem wody, duże złoże filtra biologicznego (z wolnym prądem wody) i silne napowietrzanie w nocy. Jeśli zbiera się muł, resztki org. itp to należy akwarium jak najczęściej odmulać. To rzeczywiscie pancerne glony i ich wygłodzenie mi się nie udawało. Mimo to też uwazam, ze trzeba sprawdzić, czy nie za duzo jest makroelementów i nie za mało mikroelementów (z tymi ostatnimi też trzeba być ostrożym, przy zasadowej wodzie i silnym swietle w którym następuje rozpad chelatów uwalniających jony NH3)Temat: Co to za zielsko?
Mech jawajski to ty masz na głowie.

Posiadasz poprostu glony nitkowate.
Albo masz zły balans bieli w aparacie,albo masz totalny zakwit wody.
Zakup kosiarki właściwe zrobią porządek z takimi glonami,lecz jeśli to już bardzo dojżałe glony musisz usunąć rośline bo już jest za bardzo opanowana przez nitkiTemat: Czy coś robie źle?Czemu glony?

Zbiornik jest 10 dni po starcie i już zaczęły pojawiać się glony. Nie są zielone ale brązowe i wyglądają jak wata (w znacznym stopniu zaczynają atakować rośliny). .... Oświetlenie 12H dziennie z jedno godzinną przerwą.
Brązowe glony nitkowate to normalność przy starcie zbiornika z czasem przy prawidłowej opiece same znikają. IMHO prześwietlasz obecnie swój zbiornik. Sam stosuje zasadę powolnego zwiększania intensywności oświetlenia w startującym zbiorniku przez kolejne 5 tygodni.
1 tydz. - 6h
2 tydz. - 7h
3 tydz. - 8h
4 tydz. - 9h
6 tydz. - 10hTemat: Jak nawozić akwa z Paletkami.
Witam, utrzymuj NO3 - 5-15 ppm, dodawaj K-5ppm (K2SO4) dziennie, oczywiście nie zapominaj o dawkowaniu mikro, podmieniaj wodę - bez fosforu. Nie gwarantuje poprawy ale glony powinny ustąpić w dość szybkim czasie. Nie za bardzo się może znam na tym, ale po przeczytaniu forum np.zielona woda lub glony nitkowate powinno się trochę rozjaśnić. Może coś trochę pomogłęm. Pozdrawiam.Temat: Co mam robić?

To juz 2 raz.. Po raz drugi moje akwarium ogarneła plaga glonów nitkowych... Próbowąłem wszystkiego.. zaciemniałem... wymieniałem wode.. kombiowałem z nawożeniam.. i nic.. Mam 160litrowy baniak nad nim 4 świetlówki 30W. Woda ma parametr:
P = 0
N = 10
ph = 7.2
Kh = 9
Gh = 10
Nawoziłem PGC + PG Macro + CO2. Podmiany wody raz na tydzien ok. 35%(


P=0 fosfor na poziome IMHO jest przyczyna rozwoju glonow
jaka dawke podawales PGP macro?? bo jezeli poziom fosforanow jest rowny zero to IMHO chyba zamalo podawales PGP macroTemat: Tabletki przeciw glonom
Dlatego, że nie wszystko da się "oczyścić" to są żywe stworzenia a nie odkurzacze...a poza tym jakbyś poczytał o tych rybach to wiedziałbyś, że zbrojnika lamparciego trzeba dokarmiać bo glony stanowią niewielki udział w jego diecie podobnie jak grubowarga, który w dodatku zjada glony nitkowate a nie punktowe. A tak na marginesie to obie ryby potrzebują przynajmniej dwa razy takiego akwarium jakie posiadasz...Temat: BIAŁE GLONY ???
Witam
Ja mam podobny problem. U mnie to białe coś (wata, nitki, śluz) osadza się na pojemniku długotrwałego testu Co2 (Sera) i też nie wiem co to jest
Oprócz tego białego dziadostwa mam jeszcze glony nitkowate, ale z tymi wiem co robić.
Gdybym wiedział co to jest lub znał przyczynę to mógłbym z tym powalczyć. Na razie sprawdzam co może być przyczyną zmieniając sukcesywnie różne parametry.

Moje akwarium 112l,
- oświetlenie LifeGlo + MarineGlo 18W (wiem że mało, dodam jeszcze raz tyle)
- dzień trwa 11h
- nawożę Co2 z dyfozora Tetra Optimat
- nawozy AquaPlant B + FerroActiv Tropicala
- moczarka, kabomba, ludwiga peruviana, anubias, żabienica delikatna (jeśli dobrze pamiętam)
- 2 skalary, 2 prętniki, 3 przezroczki indyjskie, 8 neonów, kosiarka, 2 otoski[/url]

PozdrawiamTemat: epidemia bodajże brunatnic i glonów nitkowych
Witam wszystich
Jestem tutaj nowy na forum więc pragnę się przedstawić. Mam 16lat zajmuje się akwarystyką od 7 lat, (od 3lat hoduje rybki a od około 0,5 roku pragne "uprawiać" rośliny)
A więc posiadam akwarium 112l, a oświetlenie w nim 4x18W, od kąd je zamontowałem mam straszny problem z glonami jak w tym poście http://www.holenderskie.p...pic.php?t=23514 nie wiem jak się tego pozbyć, dzisiaj mam zamiar kupić jakieś w miarę tanie i dobre testy, aby przedtawić parametry mojego akwa.
jak narazie mam tylko:
Ph-8 (filtus)
i mam pytanie czy na początek mógł bym kupić testy JBL (paskowe 5 in 1).
słyszałem że te paskowe mają małą precyzyjność, ale może jednak na początek starczą, a jak nie to jakie byście polecili ?Temat: Moje akwarium
Wtopeczka


Możesz po krótce napisać jak Ci sie udało doprowadzić do takiej równowagi i zwalczyć glony nitkowate?

Obawiam się że nie odpowiem satysfakcjonująco.

Przedewszystkim nitki byly wynikiem experymentów w nawożeniu i oświetleniu.
Całkowita wymiana rur (byc może to zbieg okolicznosci) z Sylvanii na TLD przyczynila sie do zakwitu wody. Nitki pojawily sie kiedy zakwit ustąpil. Próby podbijania NPK nic nie dawaly teoria z przenawożeniem mikro tez nie sprawdzala sie.

Pozostało jedynie czekac i podawac bardzo małe stęzenia (myśle że doprowadziłem do znacznej kumulacji NPK). Zastosowanie teorii dlugich i powolnych ruchow okazało się wyjsciem z tego tematu.

Nie mniej jednak co dokładnie było przyczyną nie jestem w stanie stwierdzic po prostu udalo mi sie doprowadzić do sytuacji w której rośliny wyparly glony i tyle.

W pewnych momentach mialem juz dosyć ... już nie mogłem patrzeć na akwrium w którym sa tylko "zielone pajęczyny" ale cierpliwosć wygrała i mam nadzieje ze powrot do nitek nie nastąpi zbyt szybkoTemat: włoski, rzęski w akwarium
To są glony, zapewne nitkowate a ich powstanie i rozwój wiąże się z brakiem równowagi biologicznej w akwarium.
Wrzuciłam takie tabletki firmy tetra aqua o nazwie AlgoStop depot, ale to nie przynosi efektów miał on być po 6 tygodniach, które niedługo mijają.
To na pewno nie pomoże, co więcej tylko pogorszyłaś sprawę.
Pozbycie się glonów, szczególnie jeżeli stają się plagą nie jest takie łatwe i wymaga czasu i zaangażowania. A zacząć trzeba od likwidacji wszystkiego co zaburza równowagę biologiczną zbiornika. Podaj jaką masz w akwarium filtrację, parametry wody, jak o nie dbasz, itd. Od razu widać, że obsada jest do wymiany, masz przerybienie, które pogarsza jeszcze sytuację.Temat: jakie ryby glonożerne?

Witam!
jakie glonożerne ryby radzicie od akwarium roślinnnego z paletami. temp w akwarium ok 30 stopni TWO ponad 20. Glonojady niebieskie niezbyt sobie radzą, niewiem czy otoski wytrzymają taką twarda wodę. Poradzcie coś co skutecznie wyjada glony z roślin.


Polecam serwis http://www.akwafoto.pl

Otoski - 24-26°C
Kosiarka - 24-26°C
Zbrojnik niebieski - 24-26°C
Krewetka Amano - 23-27°C
Molinezja - 22-28°C

Jak widzisz dla wszystkich popularnych glonożerców 30°C to za dużo. Chociaż jeżeli miałbym obstawiać, to w tym wypadku najlepsza ale też najmniej skuteczna jest molinezja (głodna podskubuje glony nitkowate). Co do pozostałych wymienionych przeze mnie stworzeń z własnego doświadczenia powiem Ci, że może na krótka metę wytrzymają 30°C ale stają sie wtedy ospałe, mało ruchliwe i większość dnia spędzają w kryjówkach.Temat: otosek
Powiedzmy, że po 10 każdego na pewno będzie spoko i jeszcze będzie miejsce na inne ryby. Mam 8 otosków w 50 litrach i 10 drobnoustków. Jak jesteś nastawiony na akwarium roślinne to zwiększ ilość pożeraczy glonów.
Otocinclus affinis sprzedawany w polsce to tak naprawdę kilka gatunków przyjżyj się jak kupujesz ryby żeby jeden rysunek miały. Taki z kropką na ogonie to macrospilus takie właśnie kupiłem, bez to affinis, jest jeszcze taki rudawy i jeszcze parę innych. Ludzie stosują nawet do 20 otosków na 100l wody. Krewetek też więcej niż 10 wejdzie.
Krewetki jedzą glony nitkowate, otoski lubią okrzemki a ślimak Neritina zasmakował w zielenicach. Nie ma zwierzątka które lubi wszystko.

Przegląd Otosków:
http://www.planetcatfish....cl/g_thumbs.php

Drobnoustki obrzeżone też są spoko możesz ich hodować ławicę pływają bliżej lustra wody więc jeszcze rzuć jakieś neony lub zwinniki na środek
Na dno jeszcze polecam karłowate kiryski np corydoras habrosus są wyczesane
Heh zapędziłem się
Zwierzaków ładuje się tyle żeby woda była czysta (stabilna) i żeby się nie denerwowały ciasnotą.
Niektórzy przeliczają ryby na cm/litr a według mnie wypadałoby gramy/litr
Właściwie to na pewno sam zauważysz kiedy należy powiedzieć basta.Temat: problem z nawożeniem /glony/


Niedawno B. Lipczyński pisał, że glony nitkowate rosną przy przedawkowaniu mikroelementów.

U mnie nitki szalaly rowniez przy zerowych poziomach N i P, kazdy zbiornik jest inny i kazdy nalezy traktowac indywidualnie.
Informacje zawarte na forum sa dobre i pokazuja pewne drogi, jednak nalezy obserwowac rosliny i czasem nieco zmodyfikowac rady kogos kto sie uporal z problemem.Temat: Troche informacji na temat Glonow.

A ja mam pytanie
Mam dekoracyjną skałkę do akwarium, w zoologiku powiedzieli że to piaskowiec. Obecnie wygląda jak góra finezyjnie obrośnięta trawą- glony nitkowate. Jaki jest najlepszy sposób, żeby się ich pozbyć?


Wyjmij, wyszoruj szczoteczka do zebow i wszystko gra
Albo kup pare mlodych kosiarek i zjedza. Tylko zalezy jakie duze to akwarium...Temat: To chyba okrzemki (?)
Okrzemki pojawiają się prawie zawsze w nowo założonych zbiornikach. Inwazja powinna szybko ustapić przy dużym oświetleniu, ale na ich miejscu mogą się pojawiać glony nitkowate. A potem to już wystarczy wpuścic ryby odżywiające sie tymi glonami i załatwione. Przy tworzeniu równowagi biologicznej w nowo zakładanym akwarium ten problem, który Ty posiadzasz jest barzdo częsty i łatwo się go pozbyć, nie ma się czym przejmowaćTemat: Wyginanie się roślin
Moim zdaniem do podmian w zupełności wystarczy 50% dawki PG Classic a codzienną dawkę Ferro możesz nawet zmniejszyć do 1ml. Jeżeli stosujesz PG Macro i masz 20 ppm NO3 (najnowsze egzemplarze testu Zooleka już lepiej pokazują) to podawanie KNO3 nie ma sensu (bo będzie wtedy nadmiar NO3 i K). Nie wiem ile podajesz PG Macro ale u mnie było ok. przy dawce ok. 3ml / 200L (nie było niedoboru K i P). Jeśli chodzi o glony to w moim zbiorniku pojawiają się gdy:

- nadmiar Fe -> nitki
- niewykrywalne PO4 -> pył na szybach
- wysokie (z 20 ppm) NO3 -> drobniutkie nitki na szybach i zielony osad
- duża zawartość krzemu -> krasnorosty (przy wodzie z kranu lub dużych dawkach PG
Micro)
- zbyt niskie CO2 (poniżej 15 ppm) -> krasnorosty, nitki
- pojawienie się NO2, wysokie NH4 (powyżej 0,5 ppm) -> bardzo długie nitki
- brak NPK (zerowe NO3, PO4, bardzo mało K) -> brązowe nitkowate glony
przypominające pajęczynkę utworzoną z cieniutkich korzeni roslinTemat: Glony 112L - jak dlugo trzymac zakryte akwa?
Zaciemnianie akwarium nie pomoże Tobie

Dodaj lepiej światła, i mniej nawozu. ustal też na niskim poziomie NO3 (nie wiem czy nie masz ich w nawozie, albo zwrócić uwagę na obsadę i ją dostosować).

Zielone nitkowate glony - to zwykle objaw bardzo świeżych akwariów, wystarczy przeczekać, a nie ingerować w akwarium za dużo.Temat: Inwazja i bezradność

Zalałem ponownie obsada to nurzaniec i rogatek czyli te intensywnie rosnące. Jednak coś się jeszcze tam zalęgło:
http://www.fotosik.pl/pok...fe3ce33054.html
co z tym począć?

Jakie ładne glony nitkowate . Wyraźnie wskazują na nadmiar mikro w stosunku do makro.
Co z tym począć? - to samo co w przypadku każdych zielonych nitek - odpowiedni poziom CO2, wyżej azot i potas, mikroelementy nisko a fosorany ostro limitujemy.
Plus lektura artykułu: Kontrola wzrostu glonów w akwariach roślinnych
http://www.holenderskie.pl/?m=9/a/32Temat: Krewetki Amano
Moje krewetki wolą jeść inne rzeczy, niż glony nitkowate a szkoda...
Kosiarki też omijają je z daleka. Otoski nawet nie próbują.
Ponoć Grubowarg zielony zjada nitkowate zielenice, ale sama tej rybki nie mam i nie ręczę. Może ktoś próbował zatrudniać te rybki do wali z zielonymi nitkami?Temat: Glony nitkowate po dodaniu znacznej ilości roślin
Witam,
Wyjaśnie po krótce historie: miałem zwykłe akwarium i postanowiłm założyć akwa holenderskie. Zw. z tym dołożyłem światła i roślin + CO2. Po jakimś czasie rośliny zaczeły marnieć zacząłem używać PG ferro+ i Classic. Nie miałem PG Macro, a sprzedawca nakłonił mnie na sera flore daydrops. Używałem (odstawiająć PG) i nagły atak glonów nitkowatych zielonych. Obecnie odstawiłem wszystkie środki. jak przywrócić równowagę?
oto obecne parametry - po małych modyfikacjach:
Akwa 112L
światło 72W grolux - świecone 12h
PH - 7mg/l
NO3 - 5mg/l (było 0, ale troche przekarmiałem rybki, aby zwiększyć NO3. Będe się starał trzymać na tym poziomie)
Po4 - 0
Fe -0
GH - 9
KH - 6
Obecnie niczym nie nawoże oprócz co2
Chcę wrócić do lini PG. Od czego zacząć?
Czy mógłbym prosić o link- jakie powinny być wszytkie paramtrywody, zależności itp itd - te informacje które podałem specjalnie nic mi nie mówią oprócz NO3

Wode podmieniam raz na tydzień - paraetry te są kilka godzin po podmianie.

Z góry dziękiTemat: Rośliny- problem
Rośliny-problem
« : Kwiecień 26, 2006, 09:30:13 »

--------------------------------------------------------------------------------
Mam pytanie dlaczego mimo dobrego oświetlenia rośliny prawie wcale mi nie rosną ,a glony nitkowate zielone w nadmiarze .Akwarium mam od dwóch miesięcy .
Akwarium 300 litrow ( 120x50x50 )
oświetlenie 4x36 W ( 2x 950 philips , 2x auarelle )
nawożenie : planta garnier classic ,
TWO-14 , TWW 10 , ph 7,5
podaje CO 2 ( 1bąbel na sekundę )
zmierzylem NO 3 w granicy O . ( podałem pare razy KNO 3 saletra potasowa i pojawilo się jeszcze więcej zielonych glonów .Rośliny stoją w miejscu ( nie wypuszczają wcale
boki roślin , robią się przeżroczyste .Może zakupić PGmacro ? . Nie wiem co dale robić . Nie podoba mi się stosunek TWW do Ph wychodzi za mało CO 2 , ale może się mylę . Bardzo prosze o poradę , będe wdzięczny .
Obsada ryb i roslin umiarkowana .
Pozdrawiam Leszek z Głogowa .

Mój emil : leszekbud@interia.plTemat: 162 L-Otwarty-Tomasz Włodarski-Updat 22.05.2007
Dzisiaj podłączyłem drugi wyłącznik czasowy i teraz dawkuje oświetlenie . Od 11-13 świeci jeden żarnik 70 W .Od 13-21 2x70 W i od 21-23 drugi żarnik 70 W . Mam nadzieje , że takie oświetlenie sie sprawdzi Zrobiłem tez drugi raz podmianę woda z filtra RO . Udało mi sie doprowadzić kH i gH do jakichś bardziej rozsądnych wielkości .
pH - 7
gH - 13
kH - 10
NO3 - 10
CO2 - 30

Tutaj ciekawostka : Do tej pory jeśli miałem jakieś glony to zawsze były to krasnorosty z gatunku nitkowatych Compsopogon .Takie długie czarne , porastające najpierw brzegi liści potem całe liście . Gdzieś sie doczytałem , że sprzyja im twarda woda powyżej 12 stopni. Teraz mogę to potwierdzić . Po zejściu z kH do 10 stopni zniknęły jak ręka odjął .Niestety życie nie jest takie łatwe i na ich miejsce pojawiły sie zielone glony nitkowate Nie mam ich dużo więc jakoś specjalnie mnie nie martwią ale będę sie starał rozkminić jak sie ich pozbyć . W porównaniu do moich starych krasnorostów to te zielone wyglądają prawię jak roślina ozdobna
Z tego co wiem to przy takim NO3 poziom fosforu powinien być w granicach 0.25 .Dobrze kombinuje ? Potasu nie ma jak zmierzyć ale jutro kupie test na PO4 i spróbuje ustalić jak sie u mnie ma stosunek NO3/PO4

Fotka z jednym żarnikiem :

I inne
Temat: Nadużycia w sprzedaży roślin (giełda SRWiA, Allegro)
Chciałbym ostrzec wszystkich przed użytkownikiem "Cycek".
Wczoraj dostałem od niego paczkę. Ok, dostałem gratisówki ale co z tego jak rośliny były zaatakowane przez nitkowate glony! Miałem dostaś heteranterę paskowaną a dostałem jakąś heteranterke, zczarniała, gromada korzeni zewnętrznych a jej liście mają po jakieś 2 max 3 cm. Połowe jej musiałem wywalić. Ona była w najgorszym stanie, do reszty terz mam zastrzerzenia, nie były zniszczone czy skarłowaciałe ale niestety pokryte są glonami. Poleciałem i kupiłem dziś 5 otosków, może one oczyszczą je troche.Temat: Jak zwalczyć te glony
Jestem początkującym akwarystą i mam problem z glonami nitkowymi, które obrastają mi roliny a szczególnie końcówki liści, jak również tworzy sie taki osad na niektórych roślinach. Zbiornik ma 2 miesiące
Akwarium 94 l brutto 80 l netto
Oświetlenie 1x20 W Power Glo 1x 20 Flora Glo Philips 1 x 18 Flora zwykła
Oświetlenie od 8.30 do 20.30
Filtracja wewnetrzny Altam F-102 wkład gąbka i ceramika
Co2 1 bąbelek co 5 sek. Dyfuzor drabinka 12 godz. 8.30 do 20.30
Napowietrzenia od 1 do 3 w nocy
Podłoże czarny bazaly
nawóz Planta Garnier Ferro +
Parametry
No3 - 4
No2 - 0
GH - 8
KH - 7
ph - 6,8
Podmiana wody raz w tygodniu 20%

Fauna
Neon Inesa x6
Kardynołek x6
Rodostomus x4
otoski x5
Zbrojniki x3
tenczanka filigranowa v3
bocja wspaniala x2
Flora
zabienica
wywłucznik
kabomba
kryptokoryna
hemiantus
ludwigia
blaxia
inneTemat: oswietlenie
czesć
mam akwarium 112l,stoii już jakieś 1,5 roku,przez pierwszy rok było oświetlane 2 świetlówkami 18W,które były seryjnie zamontowane w pokrywie i był ok,po roku wymieniłem je na nowe zwykłe świetlówki z elektrycznego, i dodoaytkowo okleiłem srodek pokrywy folią odbłyskową, Rośliny przestały rosnąć, zniknął lotos, a reszta jakoś tam sie czymała,zacząłem dodawać co2 i jednocześnie oddałem kosiarki bo miały jakieś 11 cm i były za duże i pojawiły się glony nitkowate.wymieniłem oświetlenie na aqarelle philipsa plus odbłyśniki i zaczeło się rośliny mi odrastają ,nowy lotos w ciągu 2 tyg zrobił liście wilkości ok 5-6 cm srednicy plus wypóścił nowe krzaczki,wpósciłem 10 amano i 3 małe kosiarki i znikają glony,nawoże aquaplantem B,ferro coś tam i dolewam coś z mikroelementami, wszystko z tropicala,daję 1/2 zalecanej dawki,jak myślicie jest sens dodawac jeszcze jedną świetlówkę? czy zostawić tak jak jest zeby nie przedobrzyć.Temat: Marniejące roślinki :(
Yyy o ile pamiętam to w baniakach LT nie wskazany jest duży ruch wody !:>
Za duże straty CO2 są przy tym.
Co do roślin - widzę na zdjęciach glony nitkowate - one też rosną najlepiej w "prądzie"
Wg mnie:
- ogranicz oświetlenie do 8h dziennie
- zmniejsz ruch wody - wylot filtra skieruj na ścianę i przykręć go o połowę najpierw
- żadnych nawozów
- dla pozbycia się filtra białkowego - parę gupikówTemat: glony nitkowate
witam wszystkich,
przeglądałem trochę postów ale nie widzę czegoś konkretnie o glonach nitkowatych. Ostatnio dają mi się we znaki, niektóre nitki mają po 30cm i wiszą w toni wody, inne to małe odnogi oblebiające liście roślin... kto to przeżył, ten sam wie.

Akwa 120L (podstawa 80x35) oświetlam dwoma świetlówkami kompaktowymi (takie zwykłe philipsa, na gwint), mają po 20W, czyli to chyba nie jest tak dużo? Świecą 12h, 2 godziny przerwy w ciągu dnia, oprócz tego trochę światła przez okna wlatuje bo to jest pokój od południa i nawet w zimie kiedy jest słoneczny dzień to mocno doświetla.

ryb mało, raczej nie przekarmiam, azotany niskie... no cholercia nie mogę dojść skąd się to bierze! Ktoś wie?

a możecie polecić jakieś chemikalia? oferta jest szeroka (tetra, tropical, zoolek) ale nie wiem co wybrać... Pomocy!Temat: Jak z tym walczyć - pomocy
Witam

Nie wiem czy w 100% i na jak długo ale udało mi się pozbyć plagi glonów nitkowych. Od 3 tygodni nie zauważyłem nowego ogniska ich powstawania . Oczywiście zostało troche liści gdzie można dostrzec glon ale w mały ilościach.
Chciałem się z Wami podzielić spostrzeżeniami i co zrobiłem, że wkońcu pozbyłem się badziewia (mam nadzieje ze na zawsze )

1. Zmniejszyłem czas naświetlania do 8h (dzieki Bartek)
2. Nie wiem czy to kwestia przypadku ale na długie nitki podziałał zbawiennie CO2 - po wybraniu większości z nich nie zaczeły się pojawiać kolejne.
3. Z krótszymi nitkami był większy problem, nie pomogła wymiana wody o 30 % co 4-5 dni. Wybrałem bardziej radykalne rozwiązania. Usunołem większość zaatakowanych glonem liści. Głownie anubiasa oraz microsorium (teraz powoli wyrastaja nowe, coprawda dopiero po jednym ale roslini odżywają).
4. Jesli chodzi o nawozy, to uzywałem zakupionych na allegro (makro i mikro) polowe zalecanej dawki co 2gi dzień.

Mam nadzieje, że moje spostrzeżenia komuś pomogom. Zajeło mi to troche czasu ale w końcu mogę się pocieszyć małym sukcesem. (ponizej pare fotek)Temat: skad te sinice???

Wg moich własnych doświadczeń rozwój sinic nie jest spowodowany za małą lub za dużą ilością NO3. Wg testu Zooleka (w kranowicie pokazuje 0) w jednym akwa pow. 10 (kolor bordo) w drugi wahało się między ilością toksyczną dla ryb i 0, i sinice zawsze były w tym z wahaniami. Natomiast doprowadzanie NO3 do poziomu ok. 0 wiązało się u mnie z wypuszczaniem zdeformowanych liści.
Sinice reagują raczej na organiczny syfek, który jest w akwa. Chwilowe ataki sinic miały miejsce również w tym drugim akwa, gdzie NO3 jest pow. 10. Ale tylko chwilowe.


Witam
SX_ widze ze podajesz co2 z bimbrowni a to sliski temat co do stabilnosci ph (sinice wola zasadowe srodowisko) ktore pod wieczor potrafi mimo woli skoczyc do dosc wysokich wartosci , co do organiki to w pierwszej kolejnosci pokazaly by sie raczej glony nitkowate ale to tylko moje zdanie

Pozdrowka
TymanTemat: Co zrobić ?
Normalnie, bierzesz nożyczki i podcinasz, nie ma w tym żadnej filozofii. tak to glony nitkowate, usuwaj ręcznie, ewentualnie pomogą krewetki Amano bądź kosiarki jeśli masz odpowiednio duży zbiornik. Co do liści i ogólnie roślin to Ci sie wyciągają bo mają za mało światła, dołóż tę świetlówkę, o której pisałeś.
I zmień tytuł, jesteś już na tyle długo na Forum, że powinieneś wiedzieć, że posty pod tytułem: "pomocy" będą zamykane i kasowane...Temat: czy ktoś ma doswiadczenia w hodowli rotali macrandry
Ja swoją rotalę dostałem od Jacka prawie 4 tygodnie temu, a dopiero teraz widzę, że zaczyna się przyjmować. Stożki wzrostu od początku były w dobrej kondycji, jednak wszystkie liście poniżej zaczęły powoli obumierać. Acha, dodam, że dostałem nieukorzenione pędy boczne.

Na dzień dzisiejszy można zaobserwować poprawę kondycji. Obumarłych liści prawdopodobnie nie uda się odratować, ale z każdego pędu wyrasta na całej długości po kilka nowych, zdrowo wyglądających pędów. W wolnej chwili zrobię zdjęcie. Wprawdzie całość nie wygląda tak okazale jak u Jacka, ale dobrze się zapowiada.

Nawożę Symfonią Złotą zmieszaną z K2SO4 w stosunku 2:1 (20 ml wody + 1g SZ + 0,5g K2SO4 => dawkowanie 1 ml codziennie na 20 litrowe akwa), podłoże jest wzbogacane kulkami z gliny i włóknami kokosowymi. Ostatnio zauważyłem chlorozę na Mikrozorum (jedyna roślina, która nie ma korzeni w podłożu) więc dodatkowo dodaję co tydzień FerroActiv Tropicala - nie chcę zwiększać dawki Symfonii, gdyż wtedy mam problemy z glonami nitkowymi. Od czasu do czasu wstrzykują do podłoża BioFlorin. CO2 z bimbrowni.

Akwarium 20 litrów, oświetlenie świetlówki 3 x 8W, GH=11, KH=6, NO3 na poziomie 10 mg/l (nie podaję KNO3), testów na PO4 niestety jeszcze nie mam. Obsada rybna na dzień dzisiejszy to 2 malutkie Molinezje, 5 krewetek Amano, 3 Otoski, 2 Ampularie, trochę świderków, rozdętek i zatoczków.Temat: jaki filtr do 150l zakladając ze mam wewnetrzny
mam tylko jedna swietlówke 40w i nie mam mozliwosci zamontowac drugiej w pokrywie, mialem maly problem z glonami nitkowymi ale po pary miesiącach prawie znikly po tym jak zmienilem prąd wody wyplywający z filtra, rozliny tez mi marnieją, nie gniją ale nie rosną bujnie, raczej karlowacieją i sa male, jedna mi pieknie rosla przez 4 mies, byle olbrzymia ale ostatnio zaczela pusczac male liscie, moze swietlówke powinienem wymienic, swietlówka ma 7 mies.

[ Dodano: 2006-11-12, 13:17 ]Temat: pomocy moje rośliny karłowacieją i robia sie czerwone...
Mam akwarium 240l które złozyłem 6 miesiecy temu. Jako podłoze dałem podkład filtusa FLORAN (niepłukany) i troszke zwykłego zwirku(3-5 mm). do podłoza dodałem jeszcze 1 opakowanie filtusa w pałeczkach (pod żabienice). do wody dodaje nawozy takie jak planta gainer PRO MACRO ( 1 raz dziennie 3-nacisniecia dozownika jak w instrukcji) Clasic przy podmianie wody i ferro+ tez codziennie. Wode mam dobrą ze studni głebinowej filtrowana jeszcze przez torf. podmieniam około 20% tygodniowo. Filtr Aqua-el fan 3. 150W oświetlenie 2xflora-glo 1xaquarelle 2xaqua-sky (wszystkie 30W). CO2 bimbrownia i 2 dzwony w rogach akwa.

Moj problem polega na tym ze moje zabienice nuzance i hygrophilia zaczeły robic sie czerwone. Nuzance zaczełu wypuszczac rozwalone liscie, zabienice maja malutkie czerwone listki(amazonka i jakas tam) hygrophilia jakas marna jest bardzo...ma pozwijane listki strasznie... nic mi nie rosnie tak jak trzeba i sie przeraziłem bo przez pierwsze 4 miesice wszystko było pieknie... poźniej lekko przesadziłem hygrophilie i wywaliłem skałke z akwa i sie wszystko popsuło rosliny zaczeły marniec pojawiły sie nitkowate glony...

ryby to:
2 glonojady
3 kosiarki
3 hokejówki
2 kiryski

MAM PROŹBE POMOCYTemat: Rośliny dla początkującej
Zgadzam się z Tobą. Oczywiście, na początek (w docelowych akwariach roślinnych) sadzimy jak najwięcej roślin szybko rosnących - anubiasy do nich zdecydowanie się niezaliczają. Ale właśnie, mając standardową pokrywe, gdzie ilość światłą jest znikoma i procej dojrzewania zbiornika przebiega mniej burzliwie niż w akwariach z oświetleniem np 0.7 w/l , anubiasy możemy sadzić odrazu, razem oczywiście z innymi roślinami, będą miały się dobrze. Z anubiasów bardzo łatwo schodzą glony (nitkowate), zaś okrzemki albo zielenice zostaną zjedzone przez otoski :D:D Ja zawsze sadziłem anubiasy razem z innymi roślinami w świeżych akwariach, i nigdy niebyło problemu Przynajmniej niemusimy się obawiać że nam anubiasy zgniją na początku (jak bardziej wymagające gatunki, potrzebujące dojrzałych zbiorników) i je stracimy. Jeżeli się komuś podobają anubiasy - to czemu ich nieposadzić odrazu
Temat: jaki filtr zewn do 240l?
Wyciąg sporządzam z torfu wysokiego. Zwykły torf zakupiony w sklepie ogrodniczym. Jedyne na co trzeba zwrócić szczególną uwagę to, to żeby nie miał żadnych dodatków czy uszlachetniaczy. Jeśli cię to interesuje to mogę podać nawet producenta bo mam jeszcze paczkę w domu. Wsypuję 1/3 objętości 5 litrowej butelki po wodzie mineralnej i zalewam gorącą wodą z filtra RO. Odstawiam na kilka dni. Po przefiltrowaniu przez filtr do parzenia kawy jest gotowy. U siebie dodaje 1 litr na 20 litrów podmienianej wody ale jeśli ktoś lubi ciemniejsze wody to można więcej. Uprzedzę pytania o pH. Wodę do podmian przysadzam tak że jej twardość węglanowa wynosi 3 dKH po dodaniu wyciągu pH w akwarium mam w granicach 6.6 do 6.8 w zależności od stężenia azotanów. Mogę dodać że odkąd stosuję ten wyciąg nie wiem co to glony nitkowate.Temat: jaki filtr zewn do 240l?

Wyciąg sporządzam z torfu wysokiego. Zwykły torf zakupiony w sklepie ogrodniczym. Jedyne na co trzeba zwrócić szczególną uwagę to, to żeby nie miał żadnych dodatków czy uszlachetniaczy. Jeśli cię to interesuje to mogę podać nawet producenta bo mam jeszcze paczkę w domu. Wsypuję 1/3 objętości 5 litrowej butelki po wodzie mineralnej i zalewam gorącą wodą z filtra RO. Odstawiam na kilka dni. Po przefiltrowaniu przez filtr do parzenia kawy jest gotowy. U siebie dodaje 1 litr na 20 litrów podmienianej wody ale jeśli ktoś lubi ciemniejsze wody to można więcej. Uprzedzę pytania o pH. Wodę do podmian przysadzam tak że jej twardość węglanowa wynosi 3 dKH po dodaniu wyciągu pH w akwarium mam w granicach 6.6 do 6.8 w zależności od stężenia azotanów. Mogę dodać że odkąd stosuję ten wyciąg nie wiem co to glony nitkowate.

Mam troche drobnych nitek na liściach położonych bliżej powierzchni wody i postanowiłem spróbować zastosować wyciąg z torfu. Po dolaniu wyciągu woda w akwarium robi się lekko mętna, ale po jednym dniu zmętnienie ustępuje. Czy to normalny objaw, czy mój torf niezabardzo się nadaje. Dodam, że wywar przelewam przez filtr do kawy dwukrotnie, bo po jednym przelaniu jeszcze widać drobne zanieczyszczenia. I strasznie słabo leci przez te filtry :zly:Temat: Prośba o radę dla poczatkujacego.
Panie i Panowie,

Daliście rady na początek a teraz zostawiacie człeka na pastwę losu ?

Akwarium jest w 3 tygodniu, żabienice po zamianie liści na submersyjne i 2 tygodniowej prospercie zaczęły nagle ginąć . Chloroza dotyka także hydrocotyle.
Moczarka , mirosorum umbrosum i mały heniek rosną w miare przyzwoicie, chociaż moczarka przyciąga z wolna jakieś glony nitkowate.

Amoniak 5mg/l niedawno zniknął, jednak jak pisałem wcześniej NO3 od samego początki jest wysokie 80mg/l (ADA ?), a teraz w miejsce amoniaku jest NO2 5mg/l, podmiany niewiele tu poprawiają. Po 24h azot znowu kosmiczny. Fosfor - 0,2mg/l.

CO2 podaję wg indykatora.
KH-2, PH 6,5

Wg waszych porad świecę stopniowo, tempratura obniżona (23C), nie nawoże oprócz potasu.

Jak dalej postępować, zaraz minie 3 tydzien i widze ze o zwierzakach (otoski, krewetki) nie ma co na razie myśleć. Jak tak dalej pojdzie to rośliny zdechną i będzie po ptokach.

pozdrawiamTemat: Walka z Cyjanobakteria
Witam!
Mam aqua 65 l założone 3 miesiace temu na podłozu Amazonia , oświetlenie 4x24W ,(ale używam tylko dwóch świetlówek 8 godzin na dobę), nie nawożę nawozami , podaję tylko CO2 w bardzo małej ilosci 24/24h.
Parametry wody to: PH - 7,5 ; NO3 - 0.5 mg/l ; PO4 - 0.25 mg/l ; TWo - 10 ; TWw- 12.
Niestety od początku walczę z cyjanobakterią i glonami nitkowymi , nitki już powoli znikają dzięki amankom(15szt), ale ta cyjano mnie dobija.
Proszę o wszelkie porady jak się tego pozbyć.Temat: [105L] Poured in old forest
Witam!!
Czy te parmetry są dobre??
GH=6 Zoolek
KH=5 Zoolek
pH=6,8 Zoolek
Fe= 0,2mg/l JBL
PO4=0,1 lub 0mg/l - ciężko stwierdzić SERA
NO3 = 10mg/l JBL
Bardzo proszę o pomoc, ponieważ to moje pierwsze akwarium rośline. Pojawiło się troszkę glonów nitkowych i nie wiem czy to przez parametry, czy oświetlenie(0,78W/L)??
Pozdrawiam!!Temat: Spostrzeżenia a"propo - nawozu od Holender-HI
Używam tego nawozu od kilku miesięcy. Póki co nie uzyskałem takich rezultatów jakie chciałem osiągnąć. Nawóz według wielu opinii jest całkiem dobry. Autor nawozu prezentuje swoje imponujące akwa roślinne na innym forum. Jeśli rzeczywiście jedzie jedynie na swoim produkcie to o czymś może to świadczyć. U mnie jednak nie jest tak różowo. Mimo wielu prób nie udało mi sie osiągnąć bilansu w akwa. Rośliny rosną w miarę dobrze, ale glony (nitkowate zielenice) również. Wydaje mi się, ze problem leży w makro. Jestem ciągle na etapie ustalania optymalnego dawkowania.Temat: sekcja sprzątająca
Witam!!!
A więc stanęło na tym, że kosiarki wylądowały w zbiorniczku znajomych, a my mamy 5 otosków . Oprócz tego siedzą dwie amano - tak na próbę czy przeżyją po tym jak 10 red cherry padło (chyba po prostu za wcześnie po restarcie się u mnie znalazły i stąd trupki), a że mają się dobrze, to gromadka wkrótce się powiększy.

Ale jednocześnie pojawiły się glony nitkowate i (chyba) zielenice na korzeniu, z którymi otoski sobie zupełnie nie radzą (już chyba prętniki więcej skubią). Więc naprawdę już nie wiem co zrobić żeby grupa do sprzątania była dobrze dobrana
pozdrawiamTemat: Jak nawozić żeby było dobrze?
No to ja powiem od siebie tyle , że nie rozumiem po co wogóle podajesz tyle nawozów skoro jak sam piszesz masz mało roślin ? Z tego co widzę po swoim baniaku to rzeczywiście nitki pojawiają sie przy nadmiarze mikro i przy mocnym świetle .Ja u siebie popełniłem dokładnie te same błędy szczególnie ze światłem . Mam takie jak Ty czyli 0,83 w/l tyle , że w mniejszym baniaku . 162 litry i dwa żarniki po 70 W. Kiedy ograniczyłem świecenie do 6 godz na full a resztę na jednym żarniku glony nitkowate znikły w dwa dni
Ale z tego co piszesz to mam wrażenie , że masz tez sinice . Z sinicami najlepiej jest chyba walczyć utrzymując ogólny porządek w akwa i robiąc częste podmiany . test na NO3 może przekłamywać bo sinice potrafią zgromadzić ogromne ilości NO3 i rosną sobie w najlepsze a test będzie pokazywał niedobór NO3 w wodzie .Temat: pomoc dla poczatkujacego?
moje akwa to 240 litrow oswietlenie 3x 30 watt ( 2x aquarella i jedna noremalna) + 2 x kompaktowe energooszczednre po 22 w kazda .Podaje co2 butli przez caly dzien Oto parametry wody rano: ph-7,8 kh-15 gh-17 no2 -0 no3- 0
wieczorem ph-7,2 kh-10 gh-17 no2-0 no3-0. Jakier nawozenie dobrac?ile czego dawac
Jak zmiekczyc wode no i co zrovbic z nitkowymi glonami? Dziekuje za pomocTemat: Prośba o analizę parametrów
Wczoraj podmieniłem 30 l i co ciekawe, przed podmiana miałem NO3-10 ppm, NO4-2 ppm. Po podmianie NO3-20, NO4-2,5. Dlaczego po podmianie te parametry są wyższe
Tak myślę, że wzruszenie podłoża przy podmianie spowodowało tę sytuację. Czy mam rację?
Glony nitkowate prawie zanikły, natomiast jest dużo zielonego pyłu na szybach, właśnie szczególnie po podmianie. Rośliny nawet ruszyły, nieźle bąblują ale tylko tak do dwóch dni po podmianie. Jak teraz działać, czy dodać K2SO4, czy podmieniać dalej wodę i cierpliwie czekać? (obecnie 60 l/tydzień). Tak jak pisałem nawożę Symfonią z K2SO4 i Fe (proporcje wg sprzedawcy to 63,3%, 31,6%, 5,1%). Czy przy tych dużych poziomach N i P, dodać jeszcze potasu, czy na razie zostawić wszystko w spokoju do unormowania?
Może jednak ktoś mi odpowieTemat: Brak wzrostu i soczystej zieleni
Witam
Moja dziwczyna ma akwarium. Niestety od samego poczatku byly z nim jakies problemy Pierw zakwit wody potem krasnorosty nastepnie glony nitkowate i tak ciagle cos Caly czas rosliny nie rosna a egzystuja. Niektore staraja sie rosnac inne nie daja rady przy czym wszystkie sa blado zielone. Brak im soczystosci Jedyne co rosnie naprawde dobrze to mech jawajski.
Troche danych o akwarium:
Pojemnosc 15 litrow
Oswietlenie 2x8 W daylight i cool white czas swiecenia 12h
Obsada: 3x gupik endlera bojwonik i przejsciowo glonojadek. Ryby karmione dosc oszczednie.
Rosliny: Rogatek, mech jawajski, microzorium oskrzydlone , wlosnik magadaskarski i Shinnersia rivularis (nie znam polskiej nazwy ) Pelia
Filtracja: AquaSzut mini ceramika +gabka
Podmiany : 2 x w tyg ok 30%
Parametry: jakoze wczoraj byla podmiana nie mierzylem nic a mam tylko NO3 i pH wiec nie wiem czy cos da
Wystroj: Maly kamyk obsadzony pelia i korzonek
Nawozenie : Eksperymentalne Roslinex 2 krople co 2 dni

Najwiekszy problem to jak mowilem brak wzrostu roslin a co wiecej ich remisja Shinnersia rivularis zaczyna miec czerwone koncowki. Wlosnik robi sie brazowy i nie rosnie . Rogatek rosnie ale jest bardzo jasno przezroczysto zielony. Pelia rosnie ale wyjatkowo wolno. Nie wiem czy ma to wplyw na rosliny czy nie ale gupiki wyjatkowo sie nie rozmnazaja Sa juz dosc dlugo w tym akwarium i nie ma ani jednego malego.

Co z tym mozna zrobic ? Czego moze byc brak lub czego za duzo ?

Z czasem dorzuce fotki roslin i NO3

PozdrawiamTemat: Szybko wchłaniane PO4 - czy to możliwe
Witam

Podmiana wody (kranowa) w sobotę (22-12-2007)105 litrów. Przy podmianie 21 ml PG macro (150 %zalecanej dawki), 7 ml PG clasic (30 % zalecanej dawki. Dodatkowo dodane 5mg KNO3 oraz 5mg H2SO4. Magnez zamówiłem na allegro (jak przyjdzie będę miał problemy ile mam go dać).

Rośliny ruszyły jednak nie wyglądają na super zdrowe. Wszystkie łodygowe maja duże międzywęźla. Pojawiło się kilka glonów nitkowych. Górne liście Micranthemum umbrosum maja jakby brązowawy kolor, Heteranthera zosterifolia wygląda i rośnie najgorzej. Mimo wszystko jest dużo lepiej z roślinami niż było.

W czwartek (27-12-2007) duża podcinka roślin, podmiana 30 l (6ml PG macro, bez clasic). Po podcince zmniejszyłem codzienną dawkę macro do 5 ml. W kranie nie ma dużo FE ja nie daje a takie ilości u mnie w akwarium - skąd?. Może coś blokuje wchłanianie prze rośliny FE. Po nowym roku dam wodę do laboratorium w celu wykonania testów. Czy jest możliwe żeby nowy wkład tak długo wchłaniał fosfor, (znając moje szczęście boję się ze tak jak napisał Bartek sielanka może się skończyć akurat w okresie jak nie będzie mnie w domu (od soboty do wtorku – sylwester)a PG macro będzie wlewał mi do akwarium sąsiad.

Parametry z dzisiaj (28-12-2007)

PH 6,9 JBL
FE 0,8 JBL (nic nie spada)
KH 10 JBL
NO3 15~20 JBL (zgodnie z zaleceniami Dikiego pilnuje żeby nie było mniej)
PO4 0~0,25 JBL (od jutra wrócę do codziennych dawek 7 ml, a może więcej mam dawać?)Temat: POMÓŻCIE POCZĄTKUJĄCEJ !
Witam!
Dopiero się uczę i proszę opomoc w sprawie testów wody w aqa.
Posiadam nastepujące testy:
PH (jbl)
GH/KH (zoolek)
NO3 (zoolek)
PO4 ( jbl).
No i fajnie co dalej z nimi robić , kiedy badać wodę ,w jakich godzinach, czy wodę kranówkę też badać przed wlaniem do aqa ? Jak reagować ?
Może gdzieś jest jakiś artykuł o stosowaniu testów wody? Link?

Bardzo proszę o pomoc.
P.S.
Tak na marginesie dodam że walczę z glonami nitkowymi (Temat: Proszę o ocene parametrow wody
Witam. Nie chcąc zakładać nowego tematu, może mnie o to nie skarcicie, chciałem Was prosić o ocenę moich parametrów, gdyż od jakiegoś czasu pojawiają mi się glony nitkowate na liściach, na ich krawędziach, takie pogięte, natomiast na ich blaszkach w postaci takich dywanów z nitek.
Kilka info na temat zbiornika

Akwarium 160L
Oświetlenie: 10h/d
1x 18W - SYLVANIA GRO-LUX
2x 30W - zwykłe
Słup wody 33cm co daje 78W/132L = 0,59W/L
Nawożenie:
Siarczan potasu K2SO4 (10ml przy podmianie 30 l)
CO2 1 bąbelek/s z butli wysokociśnieniowej 6kg
Podłoże:
Ziemia do kwiatów + żwirek pomieszany z Aqua grunt (+Fe)
Flora: bardzo dużo żeby wymieniać

Parametry z poprzednich 2 tygodni mierzone przed południem:
pH=7,0
NO2=0
No3<=10
GH=13
KH=8
PO4=0,7
Co2=17(z kalkulatora)

Parametry mierzone dziś wieczorem:
pH=7,6
NO2=0
No3<=10
GH=18
KH=12
PO4=0,2
Co2=9(z kalkulatora)

Dodam, że lada dzień przyjdzie filtr odwróconej osmozy, wiec trochę PH, GH i KH zostaną zapewne zbite. Chcę wodę z RO mieszać z kranówą w stosunku 2:1Temat: czy skalary beda mi katowac krewetki??

mam parke skalarow i jestem ciekawy czy beda katowaly mi krewetki
a i jeszcze jedno, gdzies czytalem ze amano lubia glony nitkowate - tzn ze krasnorosty tez beda kasowac???


Od około 1 roku mam w akwa (112 litrów) 6 krewetek Amano. Przez pierwsze 4-5 miesięcy od wpuszczenia do zbiornika nie zobaczyłem ani jednej. Dopiero po tym okresie oswoiły się(?) ze swym lokum i stały bardzo aktywne w ciągu dnia. W tzw. międzyczasie wpuściłem do akwa 9 małych-średnich skalarów (8-12cm wysokości) i nie zauważyłem do tej pory jakichkolwiek zachowań agresywnych na linii skalary-kreweki i odwrotnie.

Pozdrawiam,
PejotTemat: Heteranthera zosteraefolia a Skalary
Witam !
Ja mam w akwarium 4 dość duże skalary i jedyne czym się interesują to malutkie mieczyki i molinezje. Jesli chodzi o rośliny to nigdy nie zaobserwowałem żeby obgryzały jakiekolwiek rośliny nie licząc glonów nitkowych przy starcie zbiornika (ale to normalne wkońcu skalary to w 80% mięsożercy).

Pozdrawiam,Temat: Pomoc w dobraniu świetlówek T5 39W
Witam
Jak widać po temacie mam problem z doborem złotego środka oświetleniowego .
W akwa o wymiarach 90X25X35 (ok 78l) posiadam dwie Aquarelle. Oświetlam 11h na dobe. Przy tym oświetleniu moim problemem są glony nitkowate, które lubią dużą ilość światła. Przy oświetlaniu aqwa jedną świetlówka problem znika lecz niższe rośliny giną.
Proszę o potpowiedz jakich świetlówek powinienem użyć.

NH4 - 0
NO2 - 0
NO3 - 0-5
PO4 - 0,05-0,1
GH - 6
KH - 5
PH - 7-7,2
Testy Zoolek!
CO2 butla wysokociśnieniowa 24/24h
Podłoże - tylko żwir kwarcowy
nienawożonyTemat: Czy to nadmiar NO3?
Czego szybciej zabraknie, N cz P, w moim zbiorniku wszystko było OK nagle wystąpiło zachamowanie wzrostu, najpierw na liściach czerwonego lotosa zaczęły robić się brazowe plamy, w których zaczęły robić się dziury i liście zaczęły padać, potem lotos zielony zaczął przebarwiać się na czarwono i również pojawiają sie plamy, które przeradzają się w dziury. Zmiany te pojawiają się na liściach starszych. Pojawiły się tez trochę glony nitkowate.
PozdrawiamTemat: Low Tech - Testowe 180l
Akwarium 180l profilowane Wromaka + pokrywa (T8 1x30W no name T8 1x30 SYLVANIA AQUASTAR 1x39W T5 RAQUAMEDIC PLANT GROW)+3 x odbłyśniki,
Filtr: Eheim 2224 ( wkład: wata+gąpka+kulki+ceramika+granulat do usuwania fosforanów)
Napowietrzanie: AQUEL FAN-mini,
Grzałka: AQUEL 200W z termostatem (t.25-27C),
Nawozy: makro SERA flore plus, mikro Tetra Plant Planta Min / Flora Pride,
CO2: 5kg butla ciśnieniowa, reduktor no name, reaktor BioPlast z membraną ceramiczną,
Woda: RO+kranówka 50%/50% - podmiana 2-3 dni ok. 10-20%,
PH 6,5-7 jedyny mierzony parametr,

W akwarium pojawią się bardziej wymagające rośliny jeśli uda mi się pozbyć glonów nitkowych. Właśnie zaczynam eksperymentowanie z RO mam nadzieje że dobranie odpowiedniej wody oraz mikro elementów pozwoli mi na hodowle czegoś bardziej ambitnego.

Docelowo w zamyśle powstaje aranżacja ze skałami Gray Mountain oraz piaskową plaża ale to po przeniesieniu zbrojników które skutecznie swoimi ogonami tworzą własną aranżacje.Temat: Co mam robić?
To juz 2 raz.. Po raz drugi moje akwarium ogarneła plaga glonów nitkowych... Próbowąłem wszystkiego.. zaciemniałem... wymieniałem wode.. kombiowałem z nawożeniam.. i nic.. Mam 160litrowy baniak nad nim 4 świetlówki 30W. Woda ma parametr:
P = 0
N = 10
ph = 7.2
Kh = 9
Gh = 10
Nawoziłem PGC + PG Macro + CO2. Podmiany wody raz na tydzien ok. 35%.. Nie mam pojęcia co robić.. roślinki zaczynaja marnieć.. elechoaris padło a wraz z nim cuba i diplis.. Nie chce po raz kolejny wywalac calego ziela.. codziennie staram sie oczyszczać z nitek ale to na nic.. najbardziej cierpi mech jawajski, który stanowi większą częśc kompozycji.. Jeśli macie jakieś propozycie...piszcie.. prosze o pomoc.. ;(Temat: Prosze o pomoc w nawozeniu Aqua-artem
Witam!!!

Mam wielki problem pojawiły mi sie glony nitkowate i zielenice (czyli kropki na szybach )

Wyniki z testów to

Ph od 7.0 do 7.2

Po4 od 0.1 do 0.2

No3 -5

Fe od 0,5 do 1.0

Co mam robic dodaje dziennie Marco 4ml i classic 3ml

Światło swiece 6 godzin (4 świetlówki) razem 216W

Powiedzcie mi co mam robic bo niechce zeby misie wszystko zagloniło pomocy!! Bo mi to g..no obrosnie całe akwa :)Temat: Moje akwarium

Wtopeczka
jak na razie nie udało mi się doprowadzić do tak dobrej kondycji
i równowagi .


Witam, zbiornik wiadmo, już ni muszę nic mówić.
Możesz po krótce napisać jak Ci sie udało doprowadzić do takiej równowagi i zwalczyć glony nitkowate?Temat: Gdzie błąd?
Ciągne temat dalej.
Zakupiłem test JBL na fosfor i wkońcu mogłem nadzorować PO4,
na azot miałem wcześniej Zooleka.
Kontrolowałem codziennie jedno i drugie,jak wcześniej w postach miałem niedobór Po4
a no3 sięgał 20-40 ml/l jest to normalna reakcja,zacząłem podawać KH2PO4 nie mając jeszcze testu i tak podawałem że przedawkowałem było to chyba ze dwa tygodnie temu,
test wskazywał maks.zawartość 40ml/l a N03 wskazywał 0 .Zacząłem działać,dodawałem KN03 w takich ilościach żeby utrzymać 5-10ml/l i to się udało ale P04
dalej utrzymuje sią maksymalnie,i co odziwo ustąpiły glony nitkowate które wcześniej miałem w nie dużych ilościach.
Przy podmianach wody stężenie P04 też jest na maksa,trwa to dobre dwa tygodnie,codziennie wlewam około 3ml N03.
Co mam robić dodam że moja heteranthera nadal ma się żle a blyxa listki ma słabo różowe,narazie podaje mikro PG w ilościach 3ml codziennie.
Co mam teraz począć?PozdrawiamTemat: Czerwonawe żyłki - proszę o pomoc
3 tygodnie temu założyłem nowe 100 litrowe. Mam problem z roślinami który miałem także w porzednim 50 litrowym akwarium. Najbardziej objawy widać na żabienicach. Np żabienia amazońska od razu po posadzeniu wypuściła lekko poskręcane liście ale jeszcze z łodygą normalnej długości tzn takiej jak liście które miała w momencie zakupu. Następne liście coraz gorsze, już bez łodyg i mniejsze, żyłki mają zabarwienie purpurowe. Inny gatunek żabienicy wypuścił w moim akwarium w ciągu tych 3 tygodni ok 8 liści. I każdy kolejny coraz mniejszy ostatnie 3 też już mają purpurowe zabarwienie żyłek. Na starszych liściach nie obserwuje właściwie na razie żadnych widocznych zmian.
3 dni temu posadziłem nurzańce śrubowe i właśnie wypuściły pierwsze liście niestety czerwonawe. Dobrze rosnie ludwigia i hygrophila. Jest dość sporo glonów nitkowych na liściach które są bezpośrednio oświetlone.
Wymiary akwarium dl 6cm szer 35cm wys 45cm.
Oswietlenie: 3 świetlówki 18W Philips Aquarelle, Hagen Aqua Glo, Sylvania Daylightstar.
Parametry wody ph:7-7,2;NO2-0mg;NO3 miedzy 50 a 100mg; PO4 4mg;GH-8;KH-2
Nawoże dwutlenkiem węgla
Do podłoża dałem 3 tabletki sera florena, dodaje też terta aqua plant, zacząłem dodawać siarczanu potasu i siarczanu magnezu ale nie ma żadnej poprawy.Temat: Deszczownica a roślinki
IMO nic się nie stanie. no może roślinki będą wykrzywione w stronę w którą je pcha woda no i mogą sie na nich pojawić glony nitkowate. możesz skierować deszczownię w stronę szyby pod kątem 45' w dół. wtedy powinno być ok. pozatym dobrze jest jak woda opływa (nieznacznie) roślinki ponieważ roslinki dostają potrzebne do rozrostu składniki pokarmowe.pzdrTemat: Gostynin/Polska- Heteranthera zosterifolia
Witam mam do sprzedania Heteranthere zosterifolie w ilości ponad 60 sztuk. Wielkość roślin to 15cm, na niektorych roslinach zdarzają sie glony nitkowate, ale ogólnie rośliny w dobrej kondycji. Mieszkam w Gostyninie kolo Płocka wiec istenieje możliwość obioru osobistego, lub wysylka priorytetem koszt 8zł lub za pobraniem 15,50zl. Niestety nie posiadam konta bankowego więc jeżeli miała by to być priorytet za 8zł trzeba wpłacić pieniążki za pomocą przekazu pocztowego.

Cena 45zł

Ps. znajdą sie jakies gratisy

gg:8778148Temat: PG a KH
Od dwoch miesiecy wode w akwa podmieniam tylko z RO preparowana hydro i mikro stosuje nawoz ferro+.Podmieniam w ilosci ok. 20% na tydzien , stosujac sie do zalecen producenta KH spadlo mi do niebezpiecznej wartosci 2KH, aco za tym idzie PH obnizylo sie do 5,5-6,0,dodatkowo na lisciach i sciankach pojawily sie glony nitkowate(2 cm ) oraz zielony pyl ktory musze czyscic co drugi dzien, rosliny rosna w miare dobrze.Makro uzupelniam kno3,kh2po4,k2so4.Mikro to 3/4 zalecanej dawki,zbiornik mocno obsadzony.Parametry wody to oswietlenie 0,8 w/l (hqi), ph5,5-6,0,kh2,gh6,no3 10ppm,p04 1ppm,no2 i nh4+=0,co2 40 babli /min.Temat: Cos nie tak z roslinkami
Witam ;]

Ostatnio obserwuje dziwne zachowanie roslin, niby wszystko rosnie - r.macrandra wypuszcza nowe sadzonki, ale :
- rotala zrobila sie jakas taka delikatniejsza - koncowki jej "igielek" wychylaja si edo dolu jakby powoli zamieraly
- stare liscie z.blehera oraz z.amazonki w ciagu paru dni zorbily sie zolto-brazowe, przezroczyste, no i padly (na poczatku tylklo czesciowo, pokazywaly sie brazowe plamki)
- h.zosterofolia - jej listki doslownie zczernialy, ale nie na wszystkich sadzonkach, pare ma sie dobrze
- cabomba, wogole sie nie "rozklada", caly czas "zamknieta"
- ogolnie roslinki tak, jak zawsze bablowaly po okolo 30min od wlaczenia swiatla(10:00), teraz zaczynaja dopiero okolo godz 18:00, wglebka dopiero po 18:00 zaczyna pokrywac sie bankami powietrza

Teraz moze parametry wody:
akwa 300l
osw. 4*36W
ph - 6,8/7,0
GH - 8 st n
KH - 7 st n
CO2 - 21/33 mg/l
NO3 - ~5 mg/l
Nawozenie:
podmiana 40l/tydzien
KNO3 - 1mg/l dziennie
KH2PO4 - 0,2mg/l dziennie
symfonia - 4/5 ml dziennie (roztwor 30g SZ /500ML wody)

Jakie moga byc przyczyny takiego stanu (brak Mg ?)?
Dodam jeszcze, ze l.repens zaczerwienily sie korzenie wychodzace z lodyzek.

PS. glony nitkowate (odpukac )odeszly w niepamiec
PozdrawiamTemat: Brak pęcherzyków tlenu na roślinach przy CO2...
Jak podnieść KH i jakie nawozy macro i micro byście polecili ?
Dodam, ze posiadam także nawóz Sera florena, ale chwilowo nie podaje, aby nie uaktywniać glonów nitkowych z którymi walczę, bo podobno ma on dużo żelaza.

P.S. Podajcie proszę link do tej tabeli Tillmana, abym sobie sprawdzał poziom CO2.Temat: Brak pęcherzyków tlenu na roślinach przy CO2...
Od dwóch tygodni zacząłem stosować CO2 z bimbrowni, a jako dysfuzor mam kostke lipową, ale do tej pory nie ujrzałem jeszcze pęcherzyków tlenu na roślinach - czemu ?
Baniak 60l (60x30x33) profilowane
Filtr wew 400l/h
Oświetlenie 2x15W (Sun Glo + Aqua Glo) - 8h
Roślin jest dosyć sporo rożnych gatunków (chyba kończe walke z glonami nitkowymi, natomiast na kilku roślinach widać takie dziurki na liściach...)
Jako nawóz tylko kulki gliniano-torfowe
Bimbrownia podaje jeden pęcherzyk co 2 sekundy
pH- 7,2
TWO - 9
TWW - 3
NO3 - 10Temat: glony szaleją -zielenice -atak w nowym zbiorniku
Witam grupowiczów

No i masz ci glony:( długo się nie cieszyłem czystym akwa- pojawiły się
zielenice te nitkowate tworzące zielony dywanik na liściach.
Trochę poczytałem o walce z glonami i stwierdziłem, że są różne szkoły:
jedni radzą częste podmiany i max światła + nawożenie i CO2
inni w nowym akwa absolutnie nie zalecają podmian tylko nawożenie CO2 +torf
aby zmiękczyć wodę no chyba,że ktoś ma RO ponoć glony nie lubią miękkiej
wody

Moje pytanie jest takie:
Nie mam RO mam za to trochę torfu i nawożę CO2 tak się więc zastanawiam po
co mam robić podmiany wody skoro to co torf i CO2 obniżył ja ponownie
zatwardzam wlewając kranówę a glony na to jak na lato może nie robić podmian
tak często (podmieniam co drugi dzień po 25 l)

akwa mam 200l nawożenie C02 rybki- 6 otosek 3 akarki 4 kakadu
PH 6,5- 7 TWO 12 TWW 9 NO3- niemierzalne według testu tetry-zacząłem nawożenie PGP Clasic + Macro ale glony były
już przed nawożeniem, a teraz się mnoża na potęgę

pozdrawiam i poradźcie coś żonka zaczyna się wkurzać że tyle kasy wywaliłem
na rośliny i akwa ,a teraz glony się pasą
komu udało się zwalczyć zielenice Oedogonium bo chyba to dziadostwo mi się
zalęgło- fuj ochydaTemat: Czy coś robie źle?Czemu glony?
Bez fotografii glonów będzie ciężko odpowiedzieć. Jeśli rozpadają się w dotyku, to są sinice (najskuteczniejsza jest erytromycyna, przydatne będzie ograniczenie zawartości fosforu do 0). Jeśli nitkowate to sprawa jest trudniejsza, bo będzie trudniej ustalić przyczynę ich występowania. Czasami jest to sprawa zbyt dużej ilości żelaza w wodzie. Generalnie zapobiega i zwalcza się glony utrzymując czystość w akwarium (odmulanie bez grzebania w podłożu, wyławianie marniejących i zaglonionych części roślin) i redukując rozpuszczalny węgiel oganiczny. Czasami przydatne jest dobre natlenienie wody (to w dużej mierze zależy od gatunku glonu) i dobra filtracja (to jest ważne). Wiele osób radzi częstą podmianę dużej ilości wody. Ja byłbym z tym ostrożny. Masz świeże akwarium, brak w nim równowagi biologicznej, w kranówce często jest dużo węgla rozpuszczalnego i ma często nieodpowiedni skład. Jeśli masz możliwość, to dobrze byłoby odstawiać podmienianą wodę. Przydatne jest usuwanie glonów i nieuszkadzanie roślin (ostrożnie odmulać i rzadziej przycinać rośliny).Temat: jaki kolor tła ?

A gdzie najlepiej szukać takiego barwionego pcv? (w castoramie mieli tylko białe płyty). Jeśli wkładasz taką płytę do akwarium - jak jest z czyszczeniem glonów z tej płyty po jakimś czasie.
Ja kupowalem w sklepie firmowym Chemia-Lublin S.A., ktory handluje roznymi tworzywami sztucznymi. Do wybory rozne kolory. Zdaje mi sie, ze widzialem tez takie w Obi.
Jesli chodzi o glony to akurat u mnie problem specjalnie nie wystepuje bo glony a i owszem mam, ale glownie nitkowate na roslinach. Na tle jakos specjalnie nie rosna. Poza tym tla prawie nie widac zza roslin. Koledzy, ktorzy stosowali to rozwiazanie w biornikach morskich tez nie czyszcza bo tam porasto ono dekoracyjnymi, rozowymi glonami wapiennymi. Mysle jednak, ze nie bedzie problemu jesli do czyszczenia uzyjesz odpowiedniego, miekkiego czyscika (np. stara karta platnicza - dziala swietnie, lub czyscik do zbiornikow akrylowych).Temat: Podobny problem glony
I jeszcze parę pytań (jestem laik w tych sprawach baniaczek mam od 3 miesięcy)
Mam nawóz PlantaMin tetry i Aqua plant Tropicala czy to są nawozy mikro czy makro, Co2 dawkuję dyfuzorem za pomocą butli z Co2
Czy powinienem kupić i podawać KNO3 gdzie kupić i jak podawać

CO to jest PGMacro i gdzie to kupić?

A teraz moje spostrzeżenie, może się to komuś przyda o ile dobrze kombinuję:
Założyłem akwa kupiłem obsade wyposażenie no i rośliny w tym moczarkę która bardzo mocno rośnie po ok 1 miesiącu zaczyna brakować azotu robię testy na NO3 i jest ok 0-0,5 a ja jako laik się cieszę że nie mam azotanów. Rośliny jeszcze rosną ale ciut wolniej i niby jest wszystko ok ale brak azotu powoduje że wchodzą pomalutku glony zwłaszcza nitkowate i zielenice potem pojawiają się sinice które całkowicie eliminują azot i rośliny stop a glony w górę.
Teraz myślę kupić saletrę KNO3 i podnieść azot to rośliny powinny ruszyć a glony się wycofać czy tak?Temat: Poziom Fe w stosunku do N , P i K
U mnie np. przez baardzo długi czas rośliny choć były nawożone nie rosły praktycznie wogóle, a wyglądały moim zdaniem dobrze.
Zdażało się tylko że niektóre gatunki gubiły dolne liście.
A w tej chwili mimo dozowania CO2 i nawożenia nawozem Sera florena to u lobeli cardinalis gniją i opadają dolne liście, ale zaczęła wreszcie rosnąć.
Miała też brzegi liści w kolorze jasno żółtym ( niektóre egzemplaże skarłowaciały)
Teraz niektóre egzemplarze zaczynają się jednak powoli odradzać
Pozatym anubias zaczął żółknąć na potęgę.
Ale to żółknięcie pojawiło się, bo chciałem zagłodzić glony,nie podając nawozu i skracając czas oświetlenia no i zagłodziłem niektóre rośliny(mam nadzieję że nie do końca)
Dokupię jeszcze K2SO4 i może trochę KNO3, bo ostanio zauważyłem że spadło stężenie azotanów (rogatek rośnie dość szybko)
Fosforany jednak nie ubywają narazie (1mg/l)
Staram się Marcinie stosować do tego co mi poradziłeś (olałem glony i zająłem się dokarmianiem roślin)
Muszę dodać że glony włókniste(nitkowate zielenice) też idą w górę i to szybciej jak rośliny.
Najwięcej jest ich w mchu jawajskim.Temat: identyfikacja ?!
Witam! Jestem w szoku po przeczytaniu kilku postow na tym forum. Jako biolog (magistrant w zakladach: Hydrobiologii; Ochrony wód UAM w Poznaniu) jestem "pełen podziwu" dla "specjalistów" rozpoznajacych organoleptycznie przynależność taksonomiczna glonow peryfitonowych. Jesli chodzi o krasnorosty lub nitkowate formy sinic to nie ma z tym wiekszego problemu.Natomiast wielka krzywda dla Nauki oraz dla osob proszacych o identyfikacje jest udzielanie takich rad. Chyba najwiekszym bledem jest okreslanie kazdego brunatnego nalotu mianem okrzemek. Wyobrazmy sobie, ze ta pozornie jednolita porosl (peryfiton) jest skomplikowana grupa ekologiczna, w jej sklad oprocz glonow wchodza wszelkiego rodzaju bakterie (w tym nitkowate), czasem sinice jako Cyanoprocaryota=Cyanobacteria oraz wszelkie nalezace do Protozoa orzęski osiadle, pelzajace; eugleniny, ameby itd. Wszystkie te org tworza tzw blone biologiczna a podstawa ich egzystencji jest zanurzona w wodzie powierzchnia i oczywiscie detrytus (martwa materia org.), ktore najczesciej nadaja charakterystyczna barwe.
Nie chcialbym tutaaj moralizowac i prawic wyklady. Chodzi mi o to by fora dyskusyjne byly rzetelnym zrodlem wiedzy. Dlatego uwazam, ze decydujac sie na odpowiedz do nadawcy powinnismy byc przekonani o swoich kompetencjach a przede wszystkim o wiedzy.
Pozdrawiam Moczar. PS Niedlugo zaprosze do odwiedzenia mojej strony dotyczacej w/w tematyki.Temat: [200l] glony, żółknięcie liści itp(foto)
akwarium istnieje 2tygodnie

200l 100x40x50

oświetlenie: 2x zwykłe świetlówki, 2x sylvania grolux

podłoże: Aqua Substrate II

ph 7.0
Two 11

glony brązowe i nitkowe kłębiaste są wszedzie na liściach, szybach :/

mam też problem z roślinkami nie chcą prawidłowo rosnąć.. miałem restart akwarium z 2tygodnie temu... jak na razie tylko kabomba czerwona dobrze rośnie...u reszty liście szybko żółkną

wodę podmieniam co tydzień około 40l

nawoże Nutrafin PlantGro przy podmianach

jak sobie poradzić z glonami i co zrobić żeby roślinki wreszcie zaczęły rosnąć?Temat: Oświetlenie 200l
w moim akwarium tez mialem problem z glonami (po trzech tygodniach od startu) przez dwa tygodnie. Pojawily sie zielone na szybach i nitkowate. Oświetlenie Sylvania 2x24W Aquastar+1x24W Grolux (łącznie o.8W/litr, przy 40cm wysokosci akwarium) włączone było przez 12h. Pomoglo skrocenie swiecenia do 8h (zahamowanie wzrostu glonow) i dodanie 10 otoskow (zjadly resztki glonow - rowniez nitkowatych).Temat: Chole^^e glony !! Nie wiem jak z nimi dac rade ??!!
Witam !! Mialem niedawno problem z sincami. Problem sie jednak powiekszyl. Nie wiem juz co jest. Usowam roslinki na ktorych mam glony i juz niewiele mi ich zostalo. Z tego co juz zauwazylem to mam since, takie zielone kropki, nitkowate jakies glony. Podobno No3 mialo niszczyc since. Mialem przedtem jego brak i to spowodowalo ich zakwit. Zastosowalem NO3 i moj problem sie nasilil. Od dzis zaciemnilem calkowicie baniak i przestalem podawac nawoz. Jutro zrobie 50% podmiane wody. Czy to pomoze ??
Baniak stoi juz dluzej jak 1 rok. Ma 100L.
Oto parametry wody:
-ph 7,2
-Tww 6
-NO3 10mgl
-Co2 24h
Czekam na odp. Nie mam pomyslow na walke. :(
PozdarwiamTemat: WSTRĘTNE GLONY, JAK JE ZWALCZYĆ???
Witam,
proszę o pomoc jak zwalczyć wstrętne glony Obrastają mi roślinki, są na szybie, korzeniach, kamieniach jednym słowem mówiąc wszędzie , wyglądaja jak małe zielone kropeczki, które z czasem tworzą w akwarium całą sieć jak pajeczyna i są nitkowate.
Mam akwarium 240l, podaję co2, za likwidację glonów odpowiedzialne są kosiarki, już tylko jeden otosek, cztery dorosłe glonojady oraz cała gromadka ok 40 szt małych glonków. Mam również: bocje, kiryski, neonki, gupiki, jarzyńce, tetry i danio. Co zrobić, aby się ich pozbyć Czy mogę zastosować szyszki olchy Proszę o pomoc.
Parametry wody:
- pH 6.8
- KH 3d
- GH >10d
- NO2 1mg/l
- NO3 100mg/lTemat: ile mam dodawać nawozu?
U mnie glony zielone nitkowate grubą warstwą oblegają żabienice amazońska i jakoś jak ją wyczyszcze raz na rok to ma zieloniutkie liście. Glony nie niszczą w ten sposób roślin

to może być faktycznie za ciepła woda lub roślina głoduje. Poza tym nie masz nawozu w podłozu co jest sporym blędemTemat: Pomocy!!! Problem z glonami!!!
Otoski nie rozwiążą problemu będą usuwały w nieznacznym stopniu skutki, a to ty musisz usunąć przyczynę. Zmierz parametry wody. Jak często podmieniasz wodę i w jakiej ilości, jakie masz oświetlenie? Okrzemki to przeważnie normalność w młodym zbiorniku z czasem same znikną, a to nitkowate to pewnie krasnorosty a to już może być przyczyna w dużej zawartości fosforanów i azotanów w wodzie. Podmieniaj regularnie wodę w ilości 20% co tydzień. Nie lej żadnej chemii do wody bo możesz jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Jeżeli oświetlenie masz mniejsze niż 0.5 W na litr to doświetl akwarium. Rośliny jak zaczną rosnąć to wygrają walkę z glonami. Polecam ci kupić nawóz w tabletkach i wcisnąć pod korzenie roślinek. Nie lej nic do wody. Powodzenia.Temat: Przygotowanie do restartu zbiornika [112]
mikro
A teraz parametry wody (JBL EasyTest 5in1)
W tej chwili:
PH - około 7
KH - 3/6
GH - 17/19
NO2 - około 0,5
NO3 - 0 (ale tutaj nie dam głowy - skala w tych testach jest kiepska)
Nie wierz do końca tym testom
Oświtlenie: 10-22 (12 godzin) 2x18W + 3x9W
CO2 - 24h - brak licznika bąbelków (do uzpelnienia) + zamontowanie elektrozaworu (ustawię aby podawał CO2 w czasie świecenia)
Napowietrzanie: 22-10 (podczas braku oświetlenia)
10godz. wystarczy
Naworzenie:
MIKRO - 2 ml/dzień - (skład: Fe2+, Mn,Bo, Zn, Mo, Cu, Mg, biostymulatory + aktywator wzrostu)
MAKRO - narazie nie podaję
a gdzie makro - błąd !!!
Roslinki: nie znam nazw (kupowałem co popadnie - początki) - nie rosną wcale, albo tyle co kot napłakal
Glony: rosna wysmienicie, głównie zielenice: na żwirku - takie zielone pola ktore sklejają żwirek oraz nitkowe na roslinkach ktore usuwam w miarę możleiwosci ale to walka z wiatrakami.
Nie dziwię się że glony mają raj , po codziennej kumulacji mikro / bez makro ? / nitki pewne .
Podmiany wody: 25L co 2 tygodnie (średnio, czasmi co 3) następny błąd - podmiany systematycznie cotygodniowe .Temat: Moje Akwarium W Stylu Zen - nowy aranż
Kolejna odsłona akwa.

niestety ponikło zaczynało gnić więc zostało usunięte.

Na to miejsce posadziłem Lilaeopsis brazilensis.

Efekt widać na fotkach.

POMÓŻCIE W KWESTII GLONÓW - KRÓTKI ZIELONE NITKOWATE CHOLERSTWO MI OBRASTA ROŚLINKI.

ROŚLINKI SILNIE BĄBELKUJĄ WIĘC MAJĄ CO JEŚĆ ALE PRZEGRYWAJĄ CHYBA KONKURENCJE Z GLONAMI!!!!!

pH 7.0,
KH 6,
temperatura 24 st.
Światło 2 świetlówki PLS po 11 W 6400K przez 13 h
bimrownia - CO2 na poziome 20 mg/dm3
brak napowietrzania
brak ryb
brak krewetek jak już wspomniałem uciekły za mało tlenu chyba

nie wiem czy krewetki red cherry, które planuje kupić też nie wyskoczą grrrrrrrrrrrrrr

HELP!!!!!!
Strona 1 z 2 • Zostało znalezionych 186 rezultatów • 1, 2
Szablon by Sliffka