Wyświetlono posty wyszukane dla frazy: gleby laterytowe

Temat: Wyżyna Brazylijska
Wyżyna Brazylijska - rozległa wyżyna we wschodniej części Ameryki Południowej, głównie na terytorium Brazylii. Położona między wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego a nizinami La Platy i Amazonki.

Zbudowana jest ze starych utworów prekambryjskich, pokrytych osadami paleozoicznymi i mezozoicznymi oraz poprzecinanych skałami wylewnymi. Średnia wysokość wyżyny wynosi 600-800 m n.p.m., wyżej wznoszą się zrębowe pasma górskie tzw. serras, z najwyższym szczytem Pico de Bandeira - 2890 m n.p.m. Pocięta jest głębokimi dolinami rzek: Parany, Amazonki i Sao Francisco oraz ich dopływów. Liczne sztuczne zbiorniki wodne i elektrownie wodne (głównie w dorzeczu Parany). Na Wyżynie Brazylijskiej znajdują się bogate złoża surowców mineralnych - rudy żelaza, niobu, toru, cyny i chromu, a także diamenty i boksyty. Dzięki tym złożom rozwinął się największy brazylijski region górniczy stanu Minas Gerais.

Na czerwonych i laterytowych glebach wyżyny uprawia się rośliny plantacyjne, m.in. kawę.

Temat: Troche orientu
Tak ten czerwony kolor ziemi na zdjeciach jest jak najbardziej prawdziwy to przyklad gleb laterytowych. Spotkalem sie tam rowniez (diabli nadali nie moge znalesc tej foty) z gorami ktore zbudowane byly jak by z kopcow kol slanych to przyklad wietrzenia kulistego pierwszy raz cos takiego widzialem. Jesli chodzi o gory zbudowane sa ze skal magmowych. Generalnie jest to rownina gdzie strzelaja w gore mini lancuszki gorskie prawdopodobnie magma krystalizowala wzdloz jakis szczelin teknonicznych. Pod wzgledem srodowiskowym gory te tworza specyficzne mikroklimaty gdzie przy wszechogarniajacej parnocie mozna odpoczac w przyjemnym cieple


Temat: Madagaskar
Madagaskar
Magadaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata, zwaną także "Czerwoną Wyspą" ze względu na barwę występujących tam powszechnie gleb laterytowych. Z lotu ptaka przedstawia silnie pofałdowany płaskowyż barwy brunatno-czerwonej, z rzadka usiany kępami lasów. Tylko na wschodzie i północy występują większe obszary leśne tworzące dziś parki narodowe - główny skarb Madagaskaru, który przyciąga z całego świata przyrodników i turystów zafascynowanych unikalną przyrodą wyspy. Na Madagaskarze można bowiem znaleźć liczne endemity - tj. gatunki roślin i zwierząt żyjące tylko tam, wśród nich słynne lemury (małpiatki) i kameleony.

Lemury ( Lemuridae ) to ssaki , mała małpiatki , żyjące dziko tylko i wyłacznie na Madagaskarze. Żywią się prawie wszystkim , no i są jedynymi ssakami poza czlowiekiem , które miewają niebieski kolor oczu. Lemurami nazywano w starożytnym Rzymi złośliwe duchy zmarłych.Na pewno błedem jest nazywanie jakiegokolwiek lemura makakiem , gdyż Makaki żyją w pd. wsch. Azji.

Te zwierzątka charakteryzują się dlugimi ogonami, ale co do wyglądu, to najlepiej zaprezentuje nam zdjęcia na dole

Żywią się , tak jak już napisałem , albo wszystkim , albo też jedynie roślinami , co nie wyróżnia ich spośród innych małp lub małpiatek.


Źródło i autor zdjęć: Paulina Pilch http://torre.pl
Temat: Czerwona Wyspa - Izolatka Ewolucji - Madagaskar
Magadaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata, zwaną także ,,Czerwoną Wyspą" ze względu na barwę występujących tam powszechnie gleb laterytowych. Z lotu ptaka przedstawia silnie pofałdowany płaskowyż barwy brunatno-czerwonej, z rzadka usiany kępami lasów. Tylko na wschodzie i północy występują większe obszary leśne tworzące dziś parki narodowe - główny skarb Madagaskaru, który przyciąga z całego świata przyrodników i turystów zafascynowanych unikalną przyrodą wyspy. Madagaskar stanowi obiekt fascynacji, gdyż można tam znaleźć liczne endemity - tj. gatunki roślin i zwierząt żyjące tylko tam, wśród nich słynne lemury - 30 ich gatunków (zdjęcia poniżej) i kameleony.

Co przede wszystkim warto zobaczyć na Madagaskarze? Oczywiście parki narodowe rozsiane po całym kraju. Jest ich kilkanaście. Niektóre są bardzo trudno dostępne. Do każdego wstęp kosztuje 50 tysięcy FMg, wynajem przewodnika (na cały dzień lub pól dnia) 50-75 tysięcy FMg od grupy i ewentualnie wynajem land rovera i noclegi (jeśli nocuje się na terenie parku).
Temat: Które mikro?

Witam,

Maćku, jak zwykle kawał dobrej roboty! Ale są prostsze sposoby "rasowania" ziemi.

Zapraszam do lektury:
http://www.barrreport.com/articles/433-non-co2-methods.html?highlight=soil

Z racji braku czasu na cokolwiek nie pokuszę się o tłumaczenie a myślę, że byłoby warto(Maćku?) . Wątek właściwie ma tytuł w wolnym tłumaczeniu - "Metody bez CO2" Barr opisuje co i jak trzeba zrobić by przygotować ziemię przed włożeniem do akwarium.

Dobrze, ze wspomniales o glinie - wielku akwarystow zachlysnietych akwariami na bazie ziemi ogrodniczej nie zdaja sobie sprawy ze to co kupuja w sklepie jest praktycznie bezuzyteczne dla naszych roslin. Trzeba pamietac, ze wiekszosc gleb ogrodniczych powstaje bazie torfu i tym samym sa bardzo jalowe.

Wiele glin oprocz tego, ze stanowi zrodlo zelaza, to ma jeszcze mniejsze lub wieksze zdolnosci wymiany kationow, przyczyniajac sie do stabilizacji akwarium na poczatku. Najlepiej byloby chyba uzyc laterytu, ktory ma duza zawartosc zelaza i czasami mozna go kupic w niektorych sklepach ogrodniczych. Lateryt jest tez czesto bogaty w glin, mangan i kobalt i czasami zawiera nikiel. Jezeli sami pozyskujemy gline, to warto sugerowac sie jej kolorem, im wiecej zawiera zelaza tym bardziej bedzie czerwono-brunatna.

Edit:
Kormateusz, odpowiadajac na pytanie, tytul watku, to ja bym polecil nawoz "Mikro" Intermagu.
Temat: HUMVEE
Spit jaka rdza? To laterytowa gleba - pigment zakładany na sucho i na mokro, zaschłe błotko było robione suchym pedzlem. Na tych fotach tak po prawdzie nic nie widaćTemat: Pytania na Kompleksowa
Wiele osób ostatnio pytało o pytania na kopleksową. Udało mi się znaleść pare przykładowych. Odpowiedzi na te pytania są na naszej poczcie w jednym z pierwszych maili "materiały III rok"

1.Wyjasnij pojecia- biosfera, ekosystem, synontropizacja, typologia,
regionalizacja, biotop, sukcesja wtórna, cykliczność.
2.Podaj różnice pomiedzy stepem a sawanną
3.Teoria Milankovica
4.Z czym zwiazane jest powstawanie pustyn zwrotnikowych
5.Omowic dysjunkcje ???
6.Opisz cykl(geologiczny,geomorfologiczny itd)
7. Opisz anomalie termiczna na przykładzie pradów morskich
8.Cechy fauny wysp
9.Proces bielicowania i brunatnienia
10.Przykłady endemitów (Ameryka Płn)
Kompleksowa

1.różnice pomiędzy endemitem a reliktem
2.wietrzenie w różnych strefach klimatycznych
3.rozwój stoku w klimacie suchym, gorącym
4.budowa ekosystemu
5.krainy zoogeniczne (ich endemity)
6.strefa krajobrazowa
7.tundra
8.wietrzenie laterytowe i kaolinizacja
9.tajga
10.przepływ materii i energii na wybranych przykładach
11.cechy fauny wysp
12.czarnoziemy
13.różnice między stepem a sawanną
14.gleby bielicowe i brunatne
15.obieg materii i przepływ energii
16.cykle – omówić wszystkie
17.bryza
18.budowa i funkcjonowanie strefy krajobrazowej
19.formacje krzewiaste świata
20.krajobraz pustyń
21.bariery
22.fauna wysp
23.przystosowanie się roślin do środowiska
24.jak powstaje wiatr halny
25.anomalie termiczne i opadowe
26.przystosowanie zwierząt do środowiska
27.geneza prądów morskich
28.astrefowość procesów i zjawisk
29.dysjunkcja
30.obieg materii i energii
31.rytmiczność i cykliczność procesów i zjawisk
32.geneza wiatrów stałych
33.strefowość procesów geomorfologicznych
34.reżim rzeczny
35.formacje trawiaste
36.charakterystyka klimatu równikowego
37.charakterystyka klimatu podzwrotnikowego
38.typy wybrzeży
Temat: MISJE
Wiem co nieco o Afryce z pewnych źródeł-misjonarze, oraz studentka moich rodziców z DRK. To są złożone problemy. A ich przyczyna też nie jedna.
1. Kolonializm- choć wproadził porządek wyrobił w Murzynach chroniczn ą nienawiść do białych. Podobnie mieli Polacy względem Niemców. Cieszyło nas to, że w zaborze pruskim był porządek? Nie, bo była niewola. Tu było to samo. Do dziś Polacy nie lubią Niemców(wielu, zwłaszcza starszych) i tak samo Murzyni białych, chroniczna nienawiść przenosi się na wszystko co związne z cywilizacją białych. To nie, że oni się dali złapać do siatek. Byli na straconej pozycji(gorsza technika wojenna- łuk i dzida vs karabin), Polacy też dali się "złapać" na Syberię i do obozów pracy, co nie?? To nie wina głupoty, ale niemożności stawiania dostatecznego oporu.
2. Egoizm władzy-ich rodzimej władzy. Rządzący chcą się odkuć, bo wiedzą, że bieda w kraju i nie zajmują się polityką socjalną i pomoca wioskom, ale chcą by ich dzieci wyjechały na studia za granicę. Tak to wygląda. Korupcja kwitnie. Na granicy DRK zabiorą ci nawet konserwy. Bo u nich nie ma... jedyne szkoły na wsi i ośrodki pomocy, szpitale budują placówki misyjne KK i Kościołów protestanckich. Państwo ma to gdzieś, bo nie ma kasy na tyle, by pomóc wszystkim, a rządzący chcą się odkuć.
3. Błędy w pomaganiu- dano jedzenie, pieniądze- gotowce. Co robi Polak jak mu dają do łapki?? Nie chce mu się nic robić. to zachowanie ogólnoludzkie, nie mające nic wspólnego z rasą. Tutaj to samo jest. Pomoc doraźna powinna być tymczasowa, dla ratowania ludzi, a gdy już są zdolni do przeżycia, 90% środków powinno iść na edukację- uprawa roli(tam trudna- na glebach laterytowych żarowo-odłogowa. Po krótce: idziesz, wypalasza las deszczowy, jest próchnica, siejesz, rośnie dopóki jest w ziemi próchnica, potem zwijasz manatki i idziesz dalej-cykl się powtarza), uczyć budowy(ale też nie wszystko się tam da zbudować-kupkowe domki wbrew pozorom bardzo chronią przed żarem), trzeba uczyć budowy domów ceglanych. Uczyć NPR, a nie dawać prezerwatywy i antykoncepcję, bo to się mija z celem. To tak jakby Cię zaprowadzili do CERN-u i kazali osługiwać akcelerator, a Ty nie wiesz, co to. To pomijając aspekt moralny. Jestem w ogóle przeciwna antykoncepcji, a dla Murzynów to zbrodnia wręcz-odciąga ich od nauczenia się siebie, biologii, mają procha i dobra. Efekty są. To samo jest z reszta w Polsce, sorry, ale to widzę, tylko, że w Polsce to nie stwarza takiego rpoblemu, poza moralnym.
Afryka mogłaby spokojnie być na energii słonecznej, jak Izrael, gdzie są elektrownie słoneczne, ale nie ma kto im kupić paneli słonecznych. To jest problem. A byłaby tania energia.

To są złożone problemy. Nie Murzyni są głupi, tylko zachowują się jak każdy w obliczu takich sytuacji. Polacy nie byliby lepsi. Sorry, ale nienawidze rasizmu. Jak się nie zna sytuacji, to lepiej się nie wypowiadać.

Szablon by Sliffka